Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA keskkonnagentuuri skandaalne juht astus ametist tagasi

EPA endine juht Scott Pruitt.
EPA endine juht Scott Pruitt. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA keskkonnakaitseagentuuri (EPA) juht Scott Pruitt astus neljapäeval ametist tagasi.

Teda olid juba pikemat aega saatnud skandaalid, mõned neist üsnagi kummalised, ning tema tagasiastumist või vallandamist olid nõudnud nii demokraatidest kui ka osaliselt vabariiklastest rahvasaadikud, vahendasid Axios ja Vox.

Tagasiastumist põhjendas Pruitt eelkõige tema vastu suunatud isiklike rünnakutega, mis tegevat president Donald Trumpi teenimise ja administratsiooni eesmärkide täitmise keeruliseks.

Trump teatas neljapäeval Twitteris, et rahuldab Pruitti lahkumisavalduse. President kiitis Pruitti senise töö eest ning andis teada, et alates esmaspäevast on EPA juhi kohusetäitjaks senati poolt asejuhiks määratud Andrew Wheeler. Viimase näol on tegu kunagise söekaevandamistööstuse lobistiga.

Kui kriitikud on Pruittile ja kogu administratsioonile otsese tööga seoses heitnud ette ulatuslikku keskkonnakaitsepiirangute leevendamist ja seda sageli keskkonnakahju tekitavate ettevõtete huvides, sealhulgas juhtumit, kus ta jättis keelustamata laste tervist ohustava taimemürgi kasutamise, on Pruittiga seoses pälvinud meedias veelgi rohkem tähelepanu tema luksuslik elustiil maksumaksja kulul ning veidrad nõudmised oma alluvatele.

Sisuliselt on tema sammud toonud kaasa üle kümne erineva juurdluse. Ning tema juhitud agentuuri on nimetatud ka "aeglaselt kulgevaks rongiõnnetuseks".

Kõikide nende skandaalide valguses on kõige üllatavamaks nüansiks see, et väidetavalt kaaluti teda mingil perioodil uueks justiitsministriks Jeff Sessionsi asemele.

Mõned skandaalsemad näited:

* Pruitt lasi oma töökohale rajada rohkem kui 43 000 dollarit maksnud helikindla telefoniruumi. Tavaliselt on sellised ruumid riikliku julgeolekuga seotud kõrgetel ametikandjatel, lisaks oli niivõrd kalli sisseseade hankimise näol tegu ka finantsreeglite rikkumisega. Samuti hankis ta endale kuluka turvameeskonna, mis meenutas samuti pigem kõrge julgeolekuametniku saatjaskonda;

* Pruitt nõudis oma alluvatelt, et need teeksid tema hotellireserveeringuid oma isiklike krediitkaartidega. Ning mõnikord jäigi see asi töötaja arvele;

* Pruitt jooksutas alluvaid oma isiklike ostude jaoks:

* kõige markantsem näide oli see, kuidas alluvad pidid sõitma ringi ja otsima Ritz-Carltoni hotellidest spetsiaalset niisutavat kreemi, mida ülemus soovis;

* Pruitt käskis poliitilisel nõunikul tegeleda sellega, et tema abikaasa Marlyn Pruitt saaks kõrgepalgalise töökoha toiduketis Chick-fil-A;

* Pruitt sai kahtlaselt soodsalt rentida luksuslikku kinnisvara, mis kuulus tuntud lobisti abikaasale;

* tema juhtimisstiili ja kulutusi kohta küsimusi esitanud kõrgeid ametnikke tabas kiire kättemaks;

* Valge Maja pidi Pruittile omal ajal mõista andma, et ta sealses sööklas nii tihti lõunatamas ei käiks

Axios nendib, et mitmed rahvasaadikud - nii demokraadid kui ka vaabariiklased - avaldasid Pruitti lahkumise üle kiiret rahulolu. Trump aga teatas, et Pruitt lahkus omal soovil ning et mingit "viimast tilka karikasse" tema puhul ei olnud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: