X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trumpi endine nõunik tunnistas end valetamises süüdi

{{1512139560000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi endine rahvusliku julgeoleku nõunik Michael Flynn tunnistas reedel kohtus oma süüd valetamises Föderaalsele Juurdlusbüroole (FBI) kohtumiste kohta Venemaa suursaadikuga.

"Jah, härra," vastas kolmetärnikindral ja endine sõjaväeluurejuht kohtuniku küsimusele, kas ta tunnistab end süüdi.

Trumpi esimene rahvusliku julgeoleku nõunik Flynn on kõrgeim endine Ühendriikide ametiisik, keda süüdistatakse juurdluse raames, mis puudutab võimalikku kokkumängu Trumpi kampaaniameeskonna ja Moskva vahel.

FBI endine direktort James Comey ütles suvel, et Trump oli ärgitanud teda lõpetama juurdlust Flynni suhtes. Comey vallandamise järel nimetati FBI Venemaa-juurdlust juhtima eriprokurör Robert Mueller.

Flynnile esitati neljapäeval süüdistus seoses valetamisega tema eraviisilise kohtumise kohta Venemaa suursaadiku Sergei Kisljakiga, kellega ta arutas Moskvale Barack Obama valitsuse poolt kehtestatud sanktsioone, ilmnes kohtu dokumendist.

Flynn lubas teha koostööd juurdlusega

Flynn lubas reedel teha koostööd juurdlusega, mis puudutab võimalikku kokkumängu president Trumpi kampaaniameeskonna ja Venemaa vahel.

"Ma võtan omaks, et tegevus, mida ma täna kohtus tunnistasin, oli vale, ning oma usu kaudu Jumalasse töötan selle nimel, et asjad korda seada," ütles Flynn oma avalduses.

"Minu süütunnistus ja nõusolek teha koostööd eriprokuröri bürooga (Special Counsel's Office) peegeldab otsust, mille ma langetasin oma perekonna ja riigi huvides. Võtan oma tegude eest täieliku vastutuse," lisas ta.

Allikad: Kushner käskis Flynnil venelastega ühendust võtta

Donald Trumpi väimees Jared Kushner käskis Flynnil mullu 22. detsembri paiku võtta ühendust Vene ametnikega seoses ÜRO Iisraeli puudutava resolutsiooniga, teatas NBC News reedel, viidates kahele allikale.

Prokuröride sõnul pidas Flynn enne Venemaa suursaadikuga rääkimist sellel teemal aru Trumpi üleminekumeeskonna tähtsa liikmega.

Valge Maja advokaat: Flynni süütunnistus ei puuduta kedagi teist

Valge Maja üritas reedel piirata endise rahvusliku julgeoleku nõuniku Michael Flynni süütunnistuse mõju, näidates ebaolulisena tema tihedaid sidemeid USA presidendi Donald Trumpiga ja väites, et see ei seosta juhtumiga kedagi teist.

Trumpi administratsiooni advokaat Ty Cobb kirjeldas endist julgeolekunõunikku Obama administratsiooni endise ametnikuna, kes töötas Valges Majas vaid 25 päeva.

Cobbi sõnul näitab Flynni ülestunnistus valetamises kontaktide kohta Venemaaga Valge Maja süütust.

"Trumpi administratsioonis 25 päeva töötanud endine rahvusliku julgeolekunõunik ning endine Obama administratsiooni ametnik Michael Flynn tunnistas end süüdi valeavalduse tegemises FBI-le," märkis Cobb Valge Maja esimeses reaktsioonis.

"Nimetatud valeavaldused on kooskõlas valeavaldustega Valge Maja ametnikele, mis viisid tema tagasiastumiseni selle aasta veebruaris. Miski süütunnistuses või süüdistuses ei hõlma kedagi teist peale härra Flynni."

Flynn pidi Trumpi rahvusliku julgeolekunõuniku kohalt lahkuma jaanuaris, kui tuli välja, et ta oli oma Valge Maja kolleegidele ja ka asepresident Mike Pence'ile andnud ebapiisavat infot suhtluse kohta, mis tal oli olnud Venemaa USA suursaadiku Sergei Kisljakiga üleminekuperioodi ajal.

Trumpi administratsioon on mõista andnud, et iseenesest polnud üleminekumeeskonna liikme Flynni kontaktid Vene suursaadikuga midagi erilist ja ebaseaduslikku ning et tagasiastumise - sisuliselt vallandamise - põhjuseks olid ikkagi administratsiooni liikmetele tema poolt antud valeütlused.

Erukindral Flynni näol oli juba valimiskampaania ajal tegu ühega neist isikutest, keda Trumpi kriitikud süüdistasid liiga lähedastes või kummalistes suhetes Venemaaga.

Pärast erruminekut oli Flynn olnud regulaarselt analüütikuks Venemaa propagandavahendiks peetavas telekanalis RT ning 2015. aastal istus ta ühel RT galaõhtul president Vladimir Putini lähedal. Galaõhtul peetud kõne eest sai ta oma konsultatsioonifirma kaudu ka RT käest raha.

Pärast ametist lahkumist tuli välja ka see, et ta on oma konsultatsioonifirma kaudu teinud lobitööd ka Türgi valitsuse heaks.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: