Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ajaleht: eriprokurör Mueller soovib peagi ka president Trumpi küsitleda

Ajalehe Washington Post andmetel on USA presidendi Donald Trumpi advokaadid pidamas läbirääkimisi eriprokurör Robert Muelleri töötajatega, sest eriprokurör soovib nn Venemaa-juurdluse raames ka presidenti ennast küsitleda.

Ajalehe andmetel võib Trumpi küsitlemine eriprokurör Muelleri poolt leida aset lähinädalatel. Ei Trumpi advokaadid ega ka Muelleri esindajad pole ajalehe väiteid kinnitanud. Trumpi juriidiline meeskond teatas vaid kommentaariks, et Valge Maja teeb eriprokuröriga täielikku koostööd, et juurdlus võimalikult vara lahenduseni viia.

Justiitsministeeriumi volituste kohaselt on Muelleri meeskonna eesmärgiks uurida võimalikku koostööd Venemaa ja Trumpi kampaaniameeskonna vahel 2016. aasta presidendivalimiste ajal. Samuti on nende fookuses Trumpi otsus vallandada kunagine Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) direktor James Comey - selle sammu puhul on ka Trump hiljem teleintervjuus öelnud, et vallandamine oli seotud Venemaa-juurdlusega. Eriprokurör Muelleri juurdlus kutsutigi ellu Comey vallandamise järel ja seoses sellega, et kriitikute hinnangul oli Trumpi otsus Comey vallandada sisuliselt õigusemõistmise takistamine.

Trump on korduvalt kokkumängu Venemaaga eitanud ning nimetanud erinevaid Venemaa-juurdusi (lisaks Muellerile uurivad Venemaa sekkumist ka erinevad kongressi komiteed -Toim.) sotsiaalmeedias "nõiajahiks". Trumpi kriitika Muelleri uurimise suhtes on kasvanud seoses sellega, et mitmed tema meeskonna endised liikmed - tuntumad neist erukindral Michael Flynn ja endine kampaaniajuht Paul Manafort - on juurdluse raames juba süüdistused saanud. Manaforti puhul puudutab süüdistus varasemat rahapesu, Flynn on omakorda kohtus tunnistanud oma süüd valetamises FBI-le kohtumiste kohta Venemaa suursaadikuga.

Samas pole Trump öelnud, et tal oleks kavas eriprokurör Mueller ametist vabastada. Ka Muelleri eelmise aasta mais ametisse nimetanud asejustiitsminister Rod Rosenstein on kongressis kinnitanud, et ta ei näe hetkel põhjust, miks peaks Muelleri ametist tagandama.

Washington Posti andmetel tõstatas Mueller president Trumpi küsitlemise teema detsembri lõpus, kui ta kohtus Trumpi advokaatide John Dowdi ja Jay Sekulowiga. "See asi liigub kiiremini, kui keegi tegelikult mõistab," tsiteeris ajaleht üht presidendile lähedal olevat allikat.

Väidetavalt ei soovi Trumpi advokaadi olukorda, kus president peaks istuma Muelleri meeskonnaga maha vabas vormis küsitlemiseks, vaid nad eelistavad võimalust, et riigipea saaks anda kindlatele küsimustele kirjalikud vastused. NBC andmetel on kestavad läbirääkimised küsitlemise formaadi asjus endiselt.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: