Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Stoltenberg: NATO avatud uste poliitika on ajalooline edulugu

NATO peasekretär Jens Stoltenberg.
NATO peasekretär Jens Stoltenberg. Autor/allikas: Francois Lenoir/Reuters/Scanpix

NATO välisministrid on ühel meelel, et alliansi laienemine on ajalooline edulugu, mis on andnud võtmetähtsusega panuse Euro-Atlandi julgeolekusse, ütles alliansi peasekretär Jens Stoltenberg kolmapäeval Brüsselis.

"Järjestikused laienemisvoorud on taganud rahu Euroopas ja sillutanud tee Euroopa integratsioonile. Montenegro liitumine alliansiga on viimane näide," ütles Stoltenberg NATO peakorteris kahepäevase välisministrite kohtumise järel pressikonverentsil.

Montenegrost sai tänavu suvel NATO 29. liikmesriik.

Liitumisotsus on 29 NATO liikme ja kandidaatriikide teha ja kellelgi teisel selles küsimuses vetoõigust ei ole, sõnas ta.

"Leppisime kokku, et vaatame juulikuiseks NATO Brüsseli tippkohtumiseks valmistudes üle iga kandidaatriigi edusammud enne aprillikuist välisministrite kohtumist," ütles Stoltenberg.

NATO kandidaatriigid on praegu Makedoonia, Bosnia ja Hertsegoviina.

NATO teatas 2008. aasta Bukaresti tippkohtumisel, et Gruusia ja Ukraina saavad ühel päeval NATO liikmeks. Gruusia on NATO liikmeks pürginud pikka aega, Ukraina seadis selle eesmärgiks pärast läänemeelse valitsuse võimuletulekut 2014. aasta kevadel.

Mikser: Eesti toetab Gruusia pürgimist NATO liikmeks

NATO välisministrite kohtumise teine päev algas NATO-Gruusia komisjoniga, kus välisminister Sven Mikser kinnitas Eesti toetust Gruusia soovile saada NATO liikmeks.

Mikseri sõnul toetab Eesti kõiki tegevusi, mis toovad Gruusiat NATO-le lähemale.

"Gruusia on julgeoleku pakkuja ja erakordne partner NATO-le, olles praegu ligi 900 sõjaväelasega suurim mitte-NATO panustaja missioonil Afganistanis," ütles Mikser.

"Samas on oluline jätkata reformidega, mitte ainult NATO liikmesuse eesmärgil, vaid ka riigi tulevikku silmas pidades. Hindame kõrgelt Gruusia jätkuvat pühendumust Euro-Atlandi kursil," lisas ta.

Veel sõnas Mikser, et Eesti toetab Gruusia suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust. "Teeme kõik endast oleneva, et rahvusvaheliselt Gruusiat toetada ning aidata kaasa konfliktidele rahumeelse lahenduse leidmisel," ütles Mikser.

NATO-Gruusia komisjon loodi 2008. aastal pärast Venemaa ja Gruusia sõda.

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: