Savisaar: ma pole aasta kaotaja, vaid võitja. Ma olen ju elus!

Foto: Tauno Peit / ERR

Edgar Savisaar ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud usutluses, et lõppev aasta oli talle raske. Savisaar uskus, et nii Keskerakond kui ka poliitikud, keda ta ise elu jooksul on palju aidanud, tulevad talle raskel hetkel toeks. Aga ei tulnud. ERR.ee avaldab Anne Raiste usutluse Savisaarega täismahus.

Kui te vaatate aastale tagasi, siis millal tuli teil mõte minna Keskerakonnast eraldi valimistele ja asutada valimisliit?

Tegelikult me selle asja otsustasime kuskil augustikuus. Võit oli ainuüksi see, et me läksime välja. Ega keegi ei uskunud, et me läheme.

Kas siis kardeti seda valimisliitu?

Püüti selle sündi võimalikult kaugele edasi lükata. Me vaid kuu-poolteist tegelesime sellega. See oli väga lühike aeg. See aeg peaks olema aasta või rohkem enne valimisi. Selles mõttes oli hea see, et suutsime üldse välja tulla.

Te ei ennustanud ise enne valimisi häälte arvu, miks?

Kuidas valimistel läheb, otsustakse valimispäeval või eelvalimistel. Kes ennustavad liiga palju, ega neid ei võta keegi tõsiselt.

Mis Savisaare valimisliidu loomise tõuge oli? Kas kohtus olnud arstilik ekspertiis?

Kindlasti oli see üks tõuge. Kolm patoloogi tegid ekspertiisi, et olen väga terve. Siis leidsin, et kui võin käia kohtus, siis võin ka valimistel käia.

Mis tundeid kohtus käimine teis tekitab?

See minu Evestus (prokurör Steven-Hristo Evestus - toim) väidab, et nüüd hakkab asi läbi saama. Ta ei ole siiani midagi välja toonud. Ja kui ta viimasel päeval jätkab samamoodi, siis tuleb üheksa advokaati, kes hakkavad oma argumente esitama ja oma tunnistajaid tooma. See on pikk protsess. Mul on see teist korda kohtus olla. Esimene kord läks hästi ja ma usun, et nüüd ei lähe halvemini.

On jäänud segaseks, kas Keskerakond pakkus või ei pakkunud teile kohta valimisnimekirjas?

Keskerakond ei pakkunud mulle ei esimest ega ka mitte teist kohta. Ja ausalt öelda ma ei tea, kuidas oleksin sellesse suhtunud kui oleks pakutud. Teate, mina uskusin küll, et kõigi nende probleemide puhul, mis mind tabasid, et minu erakond ja poliitikud üldse, tulevad mulle appi. Mina olen aidanud palju kordi ja lootsin, et mõnel on see veel meeles. Aga ei tulnud.

Ajalehes nimetati mind aasta kaotajaks, aga ma olen aasta võitja, sest ma olen ju elus! Elada läbi kõik see, mis mina olen läbi elanud... Uskuge mind, see ei ole lihtne.

Kui Keskerakond oleks teid kutsunud oma nimekirja, kas siis oleks olnud lihtsam?

Keskerakonnal on uued juhid, kas head või halvad, näitab ajalugu. Mina neile hinnanguid ei jaga. Aga kuidas toimus kogu see protsess ja eelmine parteikongress, see on mul tänaseni hästi meeles...

Millisena näete neil kohalikel valimistel rekordilise häältesaagi saanud Mihhail Kõlvarti edasist rolli ja poliitilist tulevikku?

Arvad, et tal ikka on poliitilist karjääri?

Ma küsisin teilt selle kohta?

Mitu poliitikut tegid neil valimistel ilma sellega, et läksid kaasa ja olid nende poolt, kes tavaliselt on Savisaare vastu seisnud. Need on pikad protsessid, mis neist edasi saab. Merkel alustas Saksamaal targu sellest, et müüs maha Kohli. Kohl on nüüd surnud, aga läheb ajalukku.

Kas ärimeestega tehtud valimisliit oli hea plaan?

Kui jutt on neist kahest mehest (Urmas Sõõrumaa ja Jüri Mõis - toim), siis nad polnud lihtsalt ärimehed. Sõõrumaaga oleme 1990-ndatest koostööd teinud ja vabariiki ehitanud. Keerulisem oli Mõisaga, aga ta on välja õppinud.

Vaidlesite palju?

Kui aasta varem minu pool õunapuu all istusime, siis olid põhiliselt seal Kallas ja Reps (Siim Kallas ja Mailis Reps - toim). Sel aastal olid Sõõrumaa ja Mõis ning see oli huvitav.

Ka Jüri Ratas väitis, et on teiega palju rääkinud. Kui palju te tegelikult suhtlesite ja asju arutasite?

Algul käis ta minu pool, kui tal oli mind vaja. Ta oli üle paari nädala Hundisilmal. Ja siis unustas ära. Ju tal polnud siis mind enam vaja.

Millised plaanid on teil edaspidiseks? Palju räägitakse uutest erakondadest. Kas teete uue erakonna?

Olukord on põnev. Vahetunud on sotside juht, vahetunud IRL-i juht, samuti Reformierakonna juht. Me pidasime kõige kauem vastu Keskerakonnas. Me olime selle ära teeninud. Praegu on teine periood ja järgmine aasta tuleb omamoodi huvitav. Mõned esimehed parteides kindlasti vahetuvad.

Kes ja millistes vahetuvad?

Pevkur (Hanno Pevkur - toim) lubas järgmise aasta alguses ennetähtaegselt kongressi kokku kutsuda. Ma arvan, et küllap suur on tõenäosus, et Reformierakonnas toimub vahetus. Aga ega see viimaseks jää järgmisel aastal.

Sel aastal räägiti poliitikutest vast enim teist ja Olga Ivanovast. Kes on need kaks poliitikut, kellest räägitakse 2018. aastal kõige rohkem?

Siis on teistsugune situatsioon, sest ei ole valimiste aasta. Ja poliitikud hoiavad madalamat profiili, ma usun. Ja seetõttu usun ka, et rohkem räägitakse mitte-poliitikutest, kunstnikest näiteks. Mina arvan, et Koit Toome ja Ilus (Maarja-Liis Ilus - toim) kindlasti saavad esitähtedeks, kellest kõige rohkem räägitakse. Igal juhul ma hoian neile pöialt!

 

"Aktuaalse kaamera" aastat kokkuvõttev erisaade on eetris laupäeval kell 19.55

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: