Viipekaardi turvalisuse eest saab ise hoolt kanda ({{commentsTotal}})

Swedbank on väljastanud ligi 300 000 pangakaarti, millel on viipemaksevõimalus.
Swedbank on väljastanud ligi 300 000 pangakaarti, millel on viipemaksevõimalus. Autor/allikas: Swedbank

Kuigi viipekaartidega toime pandud kuritarvituste arv on marginaalne, saab selle riski vältimiseks kaardiomanik ise palju ära teha, kinnitavad pangad.

Esimesi viipekaarte hakati väljastama juba 2016. aasta lõpus ning tänaseks päevaks on näiteks Swedbank väljastanud üle 300 000 viipekaardi: maksete arv kasvab kuust kuusse ja viipamine on muutumas tavapäraseks makseviisiks.

Swedbanki kinnitusel on nendeni jõudnud info üksikutest viipemaksetega soetud pettustest. Aasta lõpus kirjutas Lääne Elu, kuidas kaks alaealist leidsid Haapsalus võõra pangakaardi ja jõudsid sellega teha 145 euro eest erinevaid oste.

SEB ja LHV pole saanud ühtegi kliendipoolset vaidlustust viipetehingute osas.

Viipekaartide turvalisuse tagamiseks on kasutusel mitmeid meetmeid. Swedbanki pangakaartide osakonna juht Kai Voore rääkis ERR-ile, et viipetehinguid ei ole võimalik lõpmatuseni järjest teha – Swedbanki viipekaardid võimaldavad ostude eest maksta järjest ilma PIN-koodi sisestamata ja kaarti terminali panemata maksimaalselt kuni 50 euro eest. Seejärel tuleb kindlasti teha üks PIN-koodiga tehing.

SEB on samuti rakendanud täiendavad kaitsemeetmed, mis takistavad kliendi kaardilt märkimisväärseid summasid maha viibata.

SEB kaartide puhul kehtib vaikimisi kumulatiivne limiit päevas, mis on 50 eurot. Vajadusel saab klient teha seda oma netipangas veelgi väiksemaks. Samuti on võimalik kehtestada viipemakse limiiti, näiteks nihutada seda 25 eurolt 10-le või hoopiski lülitada see funktsioon välja.

Kuna kaardi kaotuse puhul on tänapäeval oluliseks riskifaktoriks ka internetis ostlemine, saab ka seda funktsiooni vajadusel välja lülitada juhul kui klient seda funktsiooni pidevalt ei kasuta.

LHV soovitab kaardiomanikul, kes on kindel, et ta viipemaksevõimalust ei kasuta või ei kasuta kaarti mingil ajaperioodil, viipemaksevõimalus välja lülitada.

LHV puhul saab nii viipemakse limiite muuta kui ka seda võimalust sisse ja välja lülitada mobiilipangas või internetipangas.

Kai Voore Swedbankist lisas, et pangad monitoorivad pidevalt pangakaartide kasutust, tuvastamaks kliendi tavapärasest käitumisest erinevaid mustreid.

Kahtluse tekkimisel rakendatakse täiendavaid meetmeid: PIN-koodi kohene küsimine, kaardivaldajaga kontakteerumine, kaardi ajutine blokeerimine.

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: