Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Luik käis uue kaitseväe juhatajana välja Heremi

{{1515591840000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Kaitseminister Jüri Luik teeb valitsusele ettepaneku nimetada järgmiseks kaitseväe juhatajaks praegune kaitseväe peastaabi ülem brigaadikindral Martin Herem, kes asuks ametikohale 5. detsembril.

"Martin Herem on kaasaegne Eesti ohvitser – ta on sõjaliselt kompetentne, tunneb läbinisti ajateenistuse ning mobilisatsioonisüsteemi ning on pikaajalise karjääri jooksul tõestanud oma suutlikkust reservarmee mudelil põhinevat riigikaitsesüsteemi sisukalt edasi arendada," lausus Luik.

Kaitseministri sõnul on Heremil tipptasemel liidriomadused, autoriteetne positsioon kaitseväelaste seas ning head koostöösuhted teiste asutustega.

"Martin Herem on mitmest väga heast kandidaadist parim. Tema kasuks räägivad nii tema isikuomadused kui sõjalised oskused," sõnas Luik.

Brigaadikindral Martin Herem võttis kaitseministri ettepaneku vastu ning on valmis kandma täielikult selle ametiga kaasnevat vastutust ja koormust.

„Kui valitsus aktsepteerib kaitseministri ettepanekut, olen valmis võtma vastutuse Eesti riigikaitse ja kaitseväe arendamisel ja tugevdamisel,“ ütles brigaadikindral Herem.

„Kaitsevägi on viimastel aastatel teinud oma arengus suure hüppe ning on isegi veidi kõhe tunne astuda neisse „suurtesse saabastesse“, mille on oma teenistusega ette andnud tänane kaitseväe juhataja kindral Riho Terras,“ lausus Herem.

Brigaadikindral rõhutas, et ka pärast valitsuse otsust jätkab ta tegevust kaitseväe peastaabi ülemana ning saab kommenteerida kaitseväe tegevust sellest positsioonist lähtuvalt.

Kaitseväe juhataja nimetab ametisse valitsus kaitseministri ettepanekul, võttes arvesse riigikogu riigikaitsekomisjoni seisukohta.

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso ütles ERR-ile, et toetab kaitseministri ettepanekut sajaprotsendiliselt. "Usun, et see ainuõige otsus, kuigi tugevaid kandidaate on veelgi." Ta lisas, et Heremi kasuks räägib ka see, et ta on läbinud kõik etapid Eesti kaitseväes - nooremohvitserist kindralini. 

Hanso sõnul on selge on, et kaitsevägi on Riho Terrase ajal läbinud selge arenguhüppe. "Riigiakaitse on hoopis teisel tasemel ja probleemid, mida tuleb lahendada on muutunud teistsuguseks. Kasutatakse ühe keerulisemat relvastust ja relvasüsteeme. Kõik see tähendab, et uue kaitseväe juhataja pilk peab olema suunatud tulevikku ja nendele teemadele."

Brigaadikindral Martin Herem (44) alustas teenistust Eesti kaitseväes 1992. aastal ja on praegu kaitseväe peastaabi ülem. Varem on ta teeninud Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste ja kirde kaitseringkonna ülemana ning Tapa väljaõppekeskuse staabiülemana.

Lisaks töötamisele erinevatel juhtivatel ametikohtadel Kaitseväe Ühendatud Õppeasutustes, Kuperjanovi üksik-jalaväepataljonis ja Tartu üksik-jalaväepataljonis, on ta osalenud välisoperatsioonil Iraagis ning kuulub Kaitseliidu taasasutajate hulka.

Täpselt nädal tagasi oli Herem ERR.ee veebisaates "Otse uudistemajast". Ainar Ruussaare intervjuu Heremiga on järelvaadatav.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: