Juncker: Bulgaaria on astunud euroalale lähemale, kuid mitte piisavalt

Rahandusminister Sven Sester Bulgaaria rahandusministri Vladislav Goranoviga.
Rahandusminister Sven Sester Bulgaaria rahandusministri Vladislav Goranoviga. Autor/allikas: Thierry Monasse/AFP/Scanpix

Bulgaaria, kes soovib võtta kasutusele euro, on teinud tõsiseid edusamme, et tuua oma majandust euroala riikidele lähemale, kuid palju on veel teha, ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker reedel.

Juncker kiitis Bulgaaria eesistumise avatseremoonial riiki tugeva rahanduspoliitika eest ja ütles, et kõigil riikidel, kes vastavad kriteeriumidele, peaks olema võimalus võtta kasutusele euro.

"Ma ei öelnud, et Bulgaariast saab automaatselt järgmine euroala liige, aga ta liigub õiges suunas, sest töötus langeb, eelarve olukord on tugev — nii et mis puudutab tõelist vastastikust lähenemist, siis Bulgaaria on saavutanud edu," sõnas Juncker.

Ta jätkas: "Sellest veel täielikult ei piisa ja meie Bulgaaria sõbrad teavad seda, aga mis puudutab tõelist vastastikust lähenemist, siis seal on olnud tõsist edu."

Bulgaaria rahandusminister Vladislav Goranov ütles neljapäeval, et nad tahavad selle aasta keskel teha ametliku taotluse liitumaks Euroopa Liidu rahasüsteemi vahetuskursimehhanismiga, mis on kohustuslik etapp ühisraha kasutuselevõtus.

Rahandusministri kinnitusel on Bulgaaria pidanud intensiivseid läbirääkimisi Euroopa Keskpanga ja euroala liikmesriikidega ning on euroks valmis. Bulgaaria ootab ministri sõnutsi signaali Euroopa Keskpangalt ja teistelt ELi asutustelt, et on mingit lootust, et nende taotlus võetakse vastu.

Goranov lisas, et valitsus esitab taotluse isegi juhul, kui mingit signaali ei tule. "Me vajame kindlat suunanäitu, mida me peame tegema, et selle klubiga liituda," ütles ta. "Meie arvates pole piisavaid argumente, et meid välja jätta."

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: