ÜRO diplomaadid näevad USA suursaadikus tulevast presidendikandidaati

USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley.
USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Aasta ÜRO-s suursaadikuna ametis olnud Nikki Haleyst on saanud president Donald Trumpi administratsiooni staar, kelles diplomaadid näevad tulevast presidendikandidaati.

Jutud Haley soovist Valgesse Majja pääseda on saanud hoogu pärast seda, kui ta kaitses kindlameelselt Trumpi otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, andmata järele sõprade ega vaenlaste veenmiskatsetele.

45-aastane vabariiklasest suursaadik kasutas ÜRO Julgeolekunõukogu kriitika takistamiseks vetot ja ähvardas maksta kätte neile, kes Peaassamblees Washingtoni vastu hääletavad.

Konflikt viis ÜRO suursaadikud arusaamisele, et Haley ei ole mitte diplomaat, vaid poliitik, ja maailmaorganisatsioonis mängib ta kodupublikule.

"Ta ei püüa võita hääli Peaassamblees. Ta püüab võita hääli 2020. või 2024. aastaks," ütles üks nõukogu diplomaat. "Ta kasutab selgelt oma positisooni, et kuhugi pürgida, see on ilmne."

Endine Lõuna-Carolina kuberner tuli ÜRO-sse möödunud aastal ning lubas uut algust Trumpi Ameerika esimuse poliitikast lähtudes ja hoiatas, et arvele võetakse kõik riigid, kes seda liini ei toeta.

Esialgu välispoliitikas vähemõjukaks uustulnukaks peetud Haleyt hakati peagi tõsiselt võtma, sest selgus, et tal väga tihedad sidemed ettearvamatu Trumpiga.

Aastaga surus ta läbi kolmed uued sanktsioonid Põhja-Koreale ning sai Hiina ja Venemaa oma leeri Trumpi administratsiooni kõige suuremaks kuulutatud julgeolekuohuga tegelema.

India immigrantide tütrena on Haley sõjakalt Iraani-vastane, toetab tuliselt Iisraeli ja peab tähtsaks ÜRO kulusid kärpida.

Kõik need teemad kuluvad marjaks ära ka USA vabariiklaste valijaskonna poolehoiu võitmiseks.

Mitu kuud räägiti Haleyst kui välisminister Rex Tillersoni võimalikust asemikust, sest oma esinemistega oli ta viimase juba varju jätnud.

Oktoobris tegi suursaadik ise spekulatsioonidele lõpu, öeldes ajakirjanikele, et ei ole sellest ametikohast huvitatud.

Nüüd nähakse temas võimalikku asepresidenti, kui presidendiks peaks saama Mike Pence.

Äsja raamatuga "Tuli ja raev. Trumpi Valges Majas" rohkesti kära tekitanud Michael Wolff väidab aga, et Haley sihid on kõrgemad ja ta ei lepi vähema kui presidendikohaga.

Raamatust selgub, et Wolffi arvates hakas Haley end Trumpi järglasena positsioneerima oktoobris, kui jõudis järeldusele, et Trump on ühe ametiaja president.

Wolff tsiteerib mitut Valge Maja töötajat, kelle sõnul on Haley "auahne nagu Lutsifer" ja palju nutikam kui Trump.

Haley ise on kõik küsimused poliitilistest ambitsioonidest kõrvale tõrjunud.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: