Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vancouveri kohtumisel kõlasid üleskutsed Põhja-Korea survestamist jätkata

Kahekümne riigi kohtumisel Kanadas otsustati suurendada survet Põhja-Koreale, et see loobuks oma tuumarelvaprogrammist.

Vancouveris peetud kohtumisel lepiti kokku, et kaalutakse karmimaid ja laiemaid sanktsioone kui need, mida ÜRO raames on kehtestatud, vahendasid BBC ja ERR-i teleuudised.

Uudisteagentuuri AFP teatel tähendaksid karmimad sanktsioonid muuhulgas Põhja-Korea mereliikluse piiramist ehkki USA välisministri Rex Tillersoni kinnitusel ei hakata seaduslikku mereliiklust takistama.

Kohtumisel osalenud riigid lubasid ühtlasi toetada kahe Korea dialoogi ja pingete leevendamist poolsaarel ning kutsusid Venemaad ja Hiinat üles ÜRO sanktsioone täies ulatuses rakendama.

Lõuna-Korea välisminister Kang Kyung-wha tunnistas, et äsjaselt sanktsioonide karmistamisel ja survel on olnud oma roll selles, et Pyongyang on nõustunud oma lõunanaabriga läbirääkimisi pidama.

Jaapani välisminister Taro Kono rõhutas omakorda, et rahvusvaheline kogukond ei peaks laskma end Põhja-Korea värskel algatusel uinutada, sest Tokyo hinnangul on diktatuuririigi eesmärgiks läbirääkimiste abil oma tuumaprogrammi arendamise nimel aega kulutada.

Hiina Rahvavabariik ja Venemaa nimetatud kohtumisel ei osalenud. Peking teatas hoopis kommentaariks, et selline kohtumine on mitelegitiimne, sest poolsaare saatuse jaoks määrava tähtsusega riigid sellest osa ei võtnud.

"Meile tundub, et meie sõnum hakkab tasapisi, ma ei tahaks päris öelda, et kohale jõudma, aga nad (Põhja-Koreas) on hakanud mõistma, et ülejäänud maailm on kindlalt seda meelt, et me ei aktsepteeri neid mingil juhul tuumariigina. Seega on aeg läbirääkimisteks. Nad peavad aga kõigepealt astuma omapoolse sammu, mis näitaks, et nad on kõnelusteks valmis," selgitas USA välisminister Tillerson.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: