Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Türgi operatsioon Süürias jätkub, teemat arutab peagi ÜRO julgeolekunõukogu

Türgi tankid Süüria piiri lähistel.
Türgi tankid Süüria piiri lähistel. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Türgi meedia teatel on riigi relvajõud ja Ankara poolt toetatud Süüria opositsiooni üksused vallutanud Süüria põhjaosas Afrini piirkonnas asuvat küla ja tõrjunud sealt välja Süüria kurdide üksused. Süüria kurdide omakaitsevägi YPG on omakorda teatanud, et vähemalt kaks küla õnnestus eil esmaspäeval tagasi vallutada.

Uudisteagentuuri Anadolu teatel vallutasid Türgi väed Afrini piirkonnas Shankali, Qorne, Bali ja Adah Manli külad, samuti võeti oma kontrolli alla Kita, Kordo ja Bibno piirkonnad, vahendasid BBC ja Reuters.

Briti taustaga vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus aga märkis, et esmaspäeval pidasid kurdide väed raskeid lahinguid ja ajasid Türgi üksused minema vähemalt kahest külast. Samuti kinnitas YPG, et tulistas raketiheitjatest Türgi piiriäärseid alasid.

Vaba Süüria Armee esindaja major Abdul Rahimi sõnul osaleb pealetungis umbes 25 000 opositsioonivõitlejat. Hetkel pole selge, kui palju Türgi sõdureid nendega koos operatsioonist osa võtab.

Ka hukkunute kohta pole veel täpseid andmeid. Süüria Inimõiguste Vaatluskeskuse andmetel on seni Afrini piirkonnas hukkunud 18 tsiviilisikut, suurem osa neist sai surma nädalavahetusel toimunud Türgi õhurünnakutes.

YPG teatel hukkus pühapäevastes lahingutes neli Türgi sõdurit ja 10 Ankara-toetatud võitlejat, Türgi pole neid andmeid kinnitanud.

Ankara peab USA juhitud ISIS-e vastase koalitsiooni liitlaseks olevat YPG-d terroriorganisatsiooniks, sest Türgi võimude hinnangul on sisuliselt tegu keelustatud Kurdistani Töölispartei (PKK) Süüria haruga. YPG on Ankara süüdistused tagasi lükanud.

Samal ajal on YPG olnud oluliseks osaks Süüria Demokraatlikest Jõududest (SDF), mis on lääneriikide peamine liitlane ISIS-e vastases võitluses ning mille üksused vallutasid USA koalitsiooni õhuväe toel oktoobris ka ISIS-e "pealinna" Raqqa.

Seoses ISIS-e vastase koalitsiooni selle kuu teatega, et neil on kavas Süüriasse moodustada SDF-i baasil terrorismivastane piirivägi, on Ankara oma kurdidevastast retoorikat karmimaks muutnud ja Washingtoni teravalt kritiseerinud.

Reedel viis Türgi oma varasemad ähvardused täide ning alustas Afrini piirkonnas asuvate kurdide positsioonide tulistamist ning peagi liikusid üle piiri ka Türgi soomukid ja üksused, et toetada liitlastest Süüria opositsiooniüksuste ehk Vaba Süüria Armee pealetungi.

Süüria valitsus, viimase liitlane Iraan ning USA liitlaseks olev Egiptus on Türgi operatsiooni hukka mõistnud. USA ja Prantsusmaa on kutsunud Türgit üles vaoshoitusele. Ka Assadi liitlaseks olev Venemaa on nõudnud, et Türgi operatsiooni lõpetaks.

ÜRO julgeolekunõukogu peab olukorraga seoses erakorralise istungi esmaspäeval.

Türgi president Recep Tayyip Erdogan on lubanud YPG kiirelt purustada ja kinnitanud, et Türgil pole kavas selles küsimuses taganeda. Peaminister Binali Yildirim on selgitanud, et Ankara eesmärgiks on luua Süüria territooriumil Türgi piiri ette 30-kilomeetrine turvatsoon.

Suurem osa kurdide üksuste kontrolli all olevatest piirkondadest asub Süüria kirdeosas. Afrini piirkond on aga loodeosas ning see on ülejäänud kurdide aladest sisuliselt ära lõigatud.

Varem on Türgi nõudnud, et kõik Süüria kurdide üksused peavad liikuma Eufrati jõest itta, kuid viimase aja avaldused on olnud üldisemad - Süüria kurde süüdistatakse terrorismis ning ähvardatakse nende vastu jõudu kasutada. Ankara on korduvalt Süüria kurdide vastu sõjalist jõudu kasutanud, eriti intensiivseid samme tehti 2016. aasta augustis alanud operatsiooni Eufrati Kilp raames.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: