Puigdemont lubas Kataloonias valitsuse moodustada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1516620420000 | amCalendar}}
Foto: AFP/SCANPIX

Kataloonia tagandatud regionaalvalitsuse president Carles Puigdemont lubas esmaspäeval moodustada Hispaania ajutiselt peatatud autonoomiaga piirkonnas uue valitsuse hoolimata Madridi ähvardustest.

"Me ei alistu Madridi ähvardustest hoolimata autoritaarsusele," ütles Puigdemont Kopenhaageni ülikoolis peetud debatil Kataloonia üle. "Moodustame varsti uue valitsuse. On aeg lõpetada nendepoolne rõhumine ja leida Kataloonia jaoks poliitiline lahendus," sõnas ta.

Hispaania ülemkohus keeldus esmaspäeval uuesti väljastamast vahistamismäärust Puigdemonti suhtes, mida nõudsid prokurörid tema tegevuse tõttu piirkonna iseseisvuspüüdlustes. Talle ja tema valitsuse liikmetele on esitatud süüdistus mässus, ässitustegevuses ja riigi raha väärkasutamises.

Hispaaniasse naasmisel ähvardab teda vahistamine.

"Põhivabadusi on õõnestatud ning demokraatlikult valitud poliitikuid on saadetud vangi ja koheldud nagu terroriste," ütles Puigdemont Taani pealinnas, nimetades neid samme "kättemaksuaktideks".

Kataloonia spiiker esitas Puidgemonti valitsusjuhi kandidaadiks

Kataloonia parlamendispiiker tegi esmaspäeval ettepaneku teha ettepanek valitsuse moodustamiseks Puigdemontile, kelle iseseisvusmeelne leer võitis 21. detsembri valimistel parlamendienamuse.

Algse vahistamismääruse Puigdemonti ja koos temaga Brüsselisse suundunud nelja endise ministri suhtes tühistas Hispaania kohus detsembri algul selleks, et oktoobri lõpus Belgiasse põgenenud Kataloonia poliitikud saaksid osaleda 21. detsembri regionaalvalimistel.

Kataloonia parlamendi spiiker tegi esmaspäeval ettepaneku teha valitsuse moodustamine ülesandeks regiooni endiselt juhile Carles Puigdemontile, kes varjab end Hispaania võimude eest Belgias.

Puigdemont saabus esmaspäeval Kopenhaagenisse, kus esineb ülikoolis ja kohtub Taani parlamendisaadikutega. Tegemist on Puidgemonti esimese sõiduga väljapoole Belgiat pärast Hispaaniast lahkumist.

Kataloonia parlamendi spiiker Roger Torrent ütles esmaspäeval, et Puigdemont on ainus kandidaat, kellel on valitsuse moodustamiseks piisav toetus. Spiiker lisas, et tegi Hispaania peaministrile Mariano Rajoyle ettepaneku arutada "ebanormaalset olukorda" Kataloonias.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: