Hispaania minister: oleme Puigdemonti naasmise takistamiseks valmis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1516717860000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Hispaania siseminister Juan Ignacio Zoido kinnitas teisipäeval, et julgeolekujõud on ööpäevaringselt valvel, et takistada Kataloonia tagandatud regionaalvalitsuse presidendi Carles Puigdemonti salajast naasmist "kas või auto pagasiruumis".

Alates oktoobri lõpust Belgias eksiilis viibivale Puidgemontile on esitatud süüdistus mässus, ässitustegevuses ja riigi raha väärkasutamises, Hispaaniasse naastes ootab teda vahistamine.

Kommenteerides võimalust, et Puigdemont võiks naasta Hispaaniasse salaja, ütles Zoido teleuudistele: "Me astume piiril ja riigisiseselt samme, et seda ei juhtuks. Teeme seda nii, et Puidgemont ei pääse Kataloonia parlamenti isegi auto pagasiruumis."

Hispaania peaministri Mariano Rajoy sõnul näitab Kataloonia liidrite suhtumine seaduse mitteaustamist, mis võib lõppeda türanniaga.

"Austuse puudumine seaduse vast ja katse vastanduda demokraatiale, eriti teades, et kui pole seadust, pole ka demokraatiat, nagu arvavad mõned Kataloonia liidrid, on tekitanud meie riigis suure kriisi, mis sundis meid kasutama põhiseaduses olevaid instrumente nii põhiseaduse, demokraatia kui ka õiguse kaitseks," selgitas Hispaania valitsusjuht.

Puigdemont: üritan tagasi Katalooniasse pääseda

Puigdemont ütles omakorda teisipäeval, et üritab regionaalpresidendiks vannutamiseks minna tagasi Katalooniasse, kuid ei öelnud mis ajaks ega kuidas.

"Minu naasmine Barcelonasse ei saa olema hea uudis mitte ainult Kataloonia rahvale, kes toetab meie püüdlusi, kuid ka Hispaania rahvale ja Hispaania demokraatiale," lausus Puigdemont pärast tunniajalist kohtumist Taani parlamendisaadikute grupiga.

"See on minu eesmärk. Teen selle nimel tööd. Teen tööd, et olla seal," lisas ta.

Kataloonia parlamendis väikese enamusega iseseisvuslased tahavad, et Puigdemontist saaks taas Kataloonia president, kuid tema tagasivalimisel seisavad ees juriidilised vaidlused ja poliitiline vastasseis.

Oodatakse, et ta kohtub kolmapäeval Brüsselis Kataloonia parlamendi eesistuja Roger Torrentiga.

Puigdemonti sõnul tahab ta arutada, "kuidas saame alustada seda rada, et taastada demokraatlik olukord".

Puidgemont: Fääri saared ja Gröönimaa on iseseisvuspüüdluste eeskujud

Puigdemont, kes viibib Kopenhaagenis Kataloonia iseseisvusele rahvusvahelist toetust kogumas, nimetas teisipäeval Taani autonoomseid territooriume Gröönimaad ja Fääri saari rahumeelsete iseseisvuspüüdluste eeskujuks.

"Ma tean, et see ei ole lihtne, kuid teie olete tõend selle võimalikkusest," ütles Puidgemont Kopenhaageni ülikoolis peetud Kataloonia kriisi käsitleval seminaril.

Teisipäeval kohtub Puigdemont Fääri saarte separatistliku erakonna Tjodveld parlamendiliikme Magni Arge kutsel Taani parlamendiliikmetega. Kohtumisel ei osale Taani paremtsentristlikku valitsusse kuuluvate parteide esindajad.

Arge, kes osales oktoobris vaatlejana Kataloonia iseseisvusreferendumil, ütles, et kohtumise eesmärk on arutada Barcelona suhteid Madridi keskvalitsusega.

Arge märkis kohtumise eel, et Puigdemonti ärakuulamine on parim viis mõista, mis Kataloonias toimub.

Vabariikliku Partei saadik Arge taunis Taani valitsust ja opositsiooni saadikuid, kes keeldusid Puigdemontiga kohtumast.

Puigdemont lubas Kataloonias valitsuse moodustada

Puigdemont lubas esmaspäeval moodustada Hispaania ajutiselt peatatud autonoomiaga piirkonnas uue valitsuse hoolimata Madridi ähvardustest.

"Me ei alistu Madridi ähvardustest hoolimata autoritaarsusele," ütles Puigdemont Kopenhaageni ülikoolis peetud debatil Kataloonia üle. "Moodustame varsti uue valitsuse. On aeg lõpetada nendepoolne rõhumine ja leida Kataloonia jaoks poliitiline lahendus," sõnas ta.

Hispaania ülemkohus keeldus esmaspäeval uuesti väljastamast vahistamismäärust Puigdemonti suhtes, mida nõudsid prokurörid tema tegevuse tõttu piirkonna iseseisvuspüüdlustes. Talle ja tema valitsuse liikmetele on esitatud süüdistus mässus, ässitustegevuses ja riigi raha väärkasutamises.

"Põhivabadusi on õõnestatud ning demokraatlikult valitud poliitikuid on saadetud vangi ja koheldud nagu terroriste," ütles Puigdemont Taani pealinnas, nimetades neid samme "kättemaksuaktideks".

Kataloonia parlamendispiiker tegi esmaspäeval ettepaneku teha ettepanek regionaalvalitsuse moodustamiseks Puigdemontile, kelle iseseisvusmeelne leer võitis 21. detsembri valimistel parlamendienamuse.

Algse vahistamismääruse Puigdemonti ja koos temaga Brüsselisse suundunud nelja endise ministri suhtes tühistas Hispaania kohus detsembri algul selleks, et oktoobri lõpus Belgiasse põgenenud Kataloonia poliitikud saaksid osaleda 21. detsembri regionaalvalimistel.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: