Teadur: Kataloonia autonoomia küsimus sõltub vaid Puigdemontist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kataloonia autonoomia küsimus ei sõltu rahva tahtest ja parlamendivalimistest, vaid regiooni tagandatud presidendist Carles Puigdemontist, ütles Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu.

Kolmapäeval kogunes vastvalitud Kataloonia parlament esimest korda ning valiti ka spiiker, kuid ekspresident Carles Puigdemont, keda tahetakse uuesti valida, on aga Brüsselis maapaos. Stoicescu hinnangul meenutab Kataloonias toimuv tõsielusõud.

"Iseseisvuslased said 21. detsembri valimistel palramendis enamuse - 70 kohta 135-st -, kuid kaheksa parlamendisaadikut, ka need kolm, kes istuvad türmis Kataloonias, ei saa ju puhtfüüsiliselt osaleda seal. Kuidagi iseseisvuslaste spiiker valiti, kuid kuidas töö hakkab edasi käima, on raske ette näha," kommenteeris ta "Aktuaalses kaameras".

Stoicescu sõnul tahavad iseseisvuslased keskvõimule näidata, et Puigdemont oli ikkagi nende legitiimne president, kes väevõimuga tagandati.

"Mind pani mõtlema, mida Hispaania peaminister Mariano Rajoy ütles, et kui Puigdemont valitakse parlamendi poolt valitsusjuhiks ehk presidendiks, siis Madridi otsus tühistada Kataloonia autonoomia jääb jõusse ehk autonoomia küsimus, mis on põhiseadusesse kirjutatud, ei sõltu rahva tahtest ja neist valimistest, kus iseseisvuslased võitsid, vaid ühest isikust - Carles Puigdemontist. Nii et Madridi jutud demokraatiast ja seaduslikkusest lähevad väga kaugele reaalsusest," rääkis teadur.

Tema hinnangul aitavad patiseisust välja vaid läbirääkimised.

"Iiri peaminister kutsus Madridi üles pidama dialoogi. /.../ Ma väga loodan, et ka teised Euroopa Liidu liikmesriikide valitsusjuhid järgivad tema eeskuju. See on ainus viis, mida teha. Aga Madrid praegu üldse ei näita valmisolekut dialoogi pidada, vaid loodab kuidagi auti mängida Puigdemonti ja kuidagi jõumeetodil probleemi lahendada," ütles Stoicescu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: