ERR Riias: Läti püüab leida õiglast migratsioonipoliitikat

Foto: TASS/Scanpix

Lätis püütakse leida kõigile sobivat migratsioonipoliitikat. Demograafide hinnangul poleks õiglane, kui riik hakkaks looma koju tagasi pöörduvaile lätlastele kohalikega võrreldes soodsamaid tingimusi. Varjupaigataotlejate puhul peetakse aga oluliseks individuaalset lähenemist.

Rahvastik muutub nii või teisiti. Olgu põhjuseks lätlaste enda väljaränne või keeruline olukord maailmas. Ja head võtit pole Lätis leitud, kuidas neid probleeme lahendada, et oleks Lätile kasulik ja ka nendele hea, kes sinna tahavad tulla, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kuigi eelmise aasta statistikat veel pole, ei jõua Läti ilmselt nii pea Eestiga sarnasesse seisu, kus sisseränne ületaks väljarännet.

Igal aastal lahkub Lätist keskmiselt protsent elanikkonnast ehk paarkümmend tuhat inimest, peamiselt 20- kuni 40-aastased parimas tööeas inimesed. Tagasi Lätti tuleb neist umbes neljandik.

Seitsme-kaheksa aasta taguse ajaga on väljarändajate hulk küll vähenenud, kuid Läti ülikoolis tehtud uuringud näitavad, et kodumaale tagasi tulekuks eeldatakse suuremat tähelepanu ja toetust.

"Loomulikult on valitsus püüdnud midagi teha, kuid siin on eetiline probleem. Palju me peaksime andma abi või rahalisi soodustusi neile, kes on lahkunud ja ilmselt oma rahalist seisu parandanud? Saame ju seda teha nende maksuraha arvelt, kes elavad kodumaal ja kelle heaolu on tagasipöördujatega võrreldes veel kehvem," selgitas Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooni (IOM) esinduse juht, demograaf Ilmars Mežs.

Varjupaigataotlejate jaoks on Lätis loodud Eestist erinev ühiskonda sulandumise võrgustik, kuid tundub, et pagulased püüavad jõuda rikkamaisse riikidesse.

"Püüame neid inimesi kaasata tööle ning anda neile võimaluse õppida keelt või mõnd ametit. Kuid suurem osa neist valib võimaluse minna kaitsestaatuse saamise järel mõnda teise riiki, peamiselt Saksamaale või Rootsi," nentis Läti siseministeeriumi riigisekretär Dmitrijs Trofimovs.

Samas küsitakse Lätis järjest enam ka seda, kas ja kuidas saavad keelest ja kultuurist osa need, kes töö, õpingute või perekondlikel põhjustel mujalt Lätti elama tulevad. Migratsiooniteemad mahuvad Lätis mitme ministeeriumi ja erinevate asutuste valdkonda, nagu näitas Läti ülikooli peahoones peetud arutelu.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: