Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Anvelt: kapo mõjutustegevus poliitikas on välistatud

Siseminister Andres Anvelti kinnitusel on välistatud võimalus, et kaitsepolitseiamet püüaks poliitikat mõjutada.

Eesti Konservatiivse Erakonna (EKRE) esimees Mart Helme ütles kolmapäeval ERR-ile antud intervjuus, et Eesti enda eriteenistused sekkusid viimastesse presidendivalimistesse. Samuti ütles ta, et igas erakonnas on inimesed, kes käivad eriteenistustes regulaarselt partei asjadest aru andmas.

Anvelt kommenteeris Helme väiteid Facebookis. Ta kirjutas, et kaitsepolitseiamet tegutseb väga rangelt vastavalt seadusele, kus on püstitatud konkreetsed ülesanded ning igasugune poliitiline mõjutustegevus on välistatud.

Ta tuletas meelde, et kapo põhiülesanded on põhiseadusliku korra kaitse, riigi suhtes teostatava välismaise luuretegevuse paljastamine ehk vastuluure ja julgeolekut ohustava korruptsiooni avastamine.

"Karta kapo sekkumist ja mõjutamist võiksid eelkõige need, kes eelpoolnimetatud riigivastaste tegevustega tegelevad. Loodan, et kapo suhtes esitatud süüdistused pole ajendatud viimastest tegevustest," kirjutas Anvelt.

"Sellel, kuidas kapo oma tegevust teostab, hoiab silma peal muuhulgas ka riigikogu erikomisjon. Kui keegi kahtlustab, et nende poliitilist tegevust on mõjutatud, sinna sekkutud, siis on eriti riigikogu liikmel võimalus väga lihtsalt kontroll käima lükata. Komisjonis on esindatud kõik parlamendi erakonnad. Muidugi peab olema aluseks objektiivne informatsioon, mitte uitjutud ja poliitilised skandaalikalastused," lisas ta.

Anvelt märkis, et siseministrina ootab ta informatsiooni eriteenistuste võimaliku ebaseadusliku tegevuse kohta. "See on ka siseministri kohustus, teostada vajadusel teenistuslikku järelevalvet. Kui aga sellised tõsiseid süüdistusi ei suudeta millegagi tõestada, siis on palve meie eriteenistujaid poliitilistesse mängudesse mitte tõmmata," sõnas minister.

"Samuti teeb mind murelikuks tõsiasi, et mõni poliitiline jõud Eestis näeb võimalust eriteenistuste selliseks ärakasutamiseks ehk väljendab oma soovmõtlemist eriteenistuste kasutamiseks juhul, kui need eriteenistused oleksid neil poliitilises käsuahelas. See paneb tõsiselt muret tundma demokraatia arengute üle Eestis."

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: