Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Darja Saar: PBK edule aitas kaasa venekeelse programmi kadu ETV-st

ETV+ peatoimetaja Darja Saar
ETV+ peatoimetaja Darja Saar Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Telekanali ETV+ peatoimetaja Darja Saar ütles Vikerraadio saates "Meediatund", et ETV omaaegsed juhid tegid 15 aastat tagasi strateegiliselt vale otsuse kui lõpetasid venekeelse programmi ETV-s, sest see lõi omakorra hea pinnase PBK läbilöögile.

"Kahjuks 15 aastat tagasi otsustati, et venekeelne programm ETV-s pole oluline. Just samal ajal tekkis PBK ehk loodus tühja kohta ei salli. ETV parimad läksid sinna ära. Olga Käo, kes oli siis venekeelsete saadete juhi kohusetäitja, hoiatas, et see on strateegiliselt vale otsus. Ja praegu on välja kujunenud harjumus vaadata PBK-d, sest inimesed on ta aastatega omaks võtnud."

Saare sõnul on alul PBK ja hiljem ETV+ teema tõusetumisel nii positiivset kui ka negatiivset. Hea on tema hinnangul see, et venekeelsest meediast on hakatud üldse rääkima. Negatiivne pool on aga see, et arutelu kvaliteet ei ole alati kõige parem.

"Käib üksteise süüdistamine. Näiteks süüdistused peaministrile, miks ta annab PBK ajakirjanikele intervjuusid. Ajakirjanikud teevad oma tööd. Probleemi tuum on hoopis mujal. Probleem pole see, et Ratas annab intervjuusid, vaid et venekeelset meediat käsitletakse nišimeediana ja vaatajat käsitletakse sihtgrupina, keda mõjutada ning meediat ennast mõjutusvahendina."

"Kui poliitikud räägivad ETV+ restartist, siis võiks poliitikud muuta oma suhtumist esmalt ise. ETV+ ei ole mõjutusvahend. ETV+ teenindab, mitte ei mõjuta oma auditooriumi," kinnitas Saar.

Eesti venekeelne ajakirjandus on Saare sõnul tänaseks üsna kokku kuivanud ning need professionaalid, kes ei leidnud endale rakendust, läksid poliitikasse. Näitena tõi ta välja Yana Toomi, Viktoria Ladõnskaja ja Vadim Belobrovtsevi. Samas leidis Saar, et venekeelsete väljaannete ajakirjanikud saavad omavahel hästi läbi, mille kinnituseks on ka asjaolu, et ETV+ saateid teevad ka teiste venekeelsete väljaannete inimesed.

Sõnastades ETV+ missiooni nentis Saar, et see on ennekõike avatud platvorm, kus saab avalikult diskuteerida.

"Avalik-õiguslik meedia ülesanne on aidata kaasa, et inimesed saaksid aru, mis toimub nende ümber. Ja aidata ka maailma mõtestada. Aga inimesed ise peavad selle määratlema, mitte keegi Toompeal. Meil ei ole musti nimekirju, kes tohivad saates käia ja kes mitte. Meil võib teha nalja igaühe kohta - poliitikud ei ole pühakud. Aga muidugi hea maitse piirides ja mitte kedagi solvates."

Saare sõnul on ETV+ edasise käekäigu juures lisaks programmi kvaliteedile ja mainele oluline ka selle levi ehk telekanal peaks olema tema hinnangul sama lihtsalt vaatajatele kättesaadav kui ETV ja ETV2.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: