X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Suud puhtaks" | Ain Saarna: Kõlvarti edu ja PBK programmi vahel pole seost

{{1515610380000 | amCalendar}}
"Suud puhtaks" 10. jaanuaril Autor/allikas: ERR

Pervõi Baltiiski Kanal (PBK) on Eesti venekeelse auditooriumi seas vaieldamatu lemmik, kuid see Lätis tegutsev kanal edastab kallutatud uudiseid, mille narratiivi juhitakse otse Kremlist. Samas leiavad Tallinna linnavalitsuse kommunikatsioonieksperdid, et PBK on eelkõige lojaalse vaatajaskonnaga meelelahutuskanal, mille uudisteprogrammi mõju Eesti viimastele valimistele on pigem vandenõuteooria.

Detsembris käivitas kommunikatsiooniekspert Raul Rebase artikkel terava debati, kas Eesti julgeoleku seisukohalt on õige, et Tallinna linn ostab saateid Vene telekanali PBK eetrisse. Rebase probleemi püstituse tõsidust kinnitab ajakirjanik ja publitsist Oleg Samorodni, kes jälgis viimaste valimiskampaania ajal Tallinna linnavalitsuse tellitud kolme saadet.

Saate proloogis avaldasid oma mõtteid Raimond Kaljulaid ja Viktoria Ladõnskaja-Kubits

Vaatluse põhiselt kogutud andmete põhjal ütleb Samorodni, et Keskerakond võitis eelmised kohaliku omavalitsuse valimised paljuski tänu PBK programmile. See aga tähendab, et Vene propagandat edastav telekanal suudab agiteerida suurt osa elanikkonnast ja seeläbi mõjutada nii kohalikke kui ka parlamendivalimisi.

Meelelahutus või propaganda

Seevastu Tallinna linnakantselei meediajuht Betina Beškina leiab, et PBK pole propaganda vaid hoopis meelelahutuskanal. Pealegi on Venemaad uudiseid kajastav Vremja ja sellele järgnevad Eesti uudised selgelt eraldatud. Lisaks toodetakse Eesti uudised kohapealses toimetuses, mis ei ole Beškina sõnul kuidagi seotud Pervõi kanali uudistetoimetusega.

Meediaekspert Ilmar Raag meenutab, et Vladimir Putin võimule tulekuga on kõik üleriiklikud uudisteprogrammid võetud range riikliku valve alla. Igal nädalal käivad uudistetoimetajad Kremlis saamas suuniseid, milliseid narratiive tuleks eesseisval nädalal kajastada. Seejuures märgib Raag, et propaganda puhul tuleb arvestada teatud duaalsusega.

Nimelt peavad meediakanalid tegutsema kasumlikult, mistõttu peab Lätis tegutsev PBK pühendama oma programmis palju aega populaarsele meelelahutusele. Samas tuletab Raag meelde, et sinna vahele on pikitud uudistesaated nagu Vremja, mis edastavad kontrollitud uudiseid.

Seejuures võib ka meelelahutus olla poliitilise värvinguga. Selle kohta toob näite Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Ivo Juurvee, kelle sõnul räägitakse USA seriaalides üsna tihti võimu korrumpeerumisest tumedates toonides, siis Vene seriaalides puudutatakse korruptsiooni temaatika üsna harva.

Tallinna Kesklinna linnaosavanem Valdimir Svet tuletab meelde, et ETV aastavahetuse programmi tõmbenumber “Ärapanija” on ka üsna poliitilise sisuga huumorisaade. Tema hinnangul kuuluvadki meelelahutus ja poliitika omavahel kokku. Sveti hinnangul on hoopis olulisem küsimus kui suur mõju PBK-l muukeelse auditooriumile on?

 

Tallinna linna avalike suhete direktor Ain Saarna sõnul püsib PBK mõju eelkõige meelelahutusel. Teisalt nii kõrge kvaliteediga meelelahutussaateid ETV+ toota ei suuda. Sestap pakub Saarna, et ETV+ võiks osta oma tüviprogrammina meelelahutuse Venemaalt sisse ning lisada hankeprogrammile ETV+ uudised. See tähendab sisuliselt PBK ärimudeli järgmist, kes hangib kaks kolmandikku programmist Venemaalt.

PBK aitab võimule?

Küsimusele, kas PBK-s töötavad sõltumatud ajakirjanikud ei soovi Tallinna avalike suhete juht Ain Saarna vastata, kuna tema sõnul pole ta piisavalt püsiv PBK vaataja. Samas tunnistab ta, et jälgib kõiki saateid, mida linnavalitsus on PBK-lt tellinud. Nende saadete osas pole Saarnal etteheiteid olnud. Tõenäoliselt pole linnaraha eest valminud programmile etteheiteid praegusel abilinnapeal Mihhail Kõlvartil, kes esines viimase valimispäeva eel PBK ekraanil 31 korral.

Lõpptulemusena kogus ta Lasnamäel üle 25 000 hääle. Ain Saarna sõnul pole aga siin mingit seost. Ta toonitab, et Tallinna linnavalitsuse viimases koosseisus oli Kõlvart ainus abilinnapea, kes venekeelt emakeelena kõneles. Saarna möönab, et ajakirjanikud on laisad ja seetõttu võetakse ette kõige ladusamat vene keelt kõnelev inimene.

Keskerakonnast praeguseks lahkunud Olga Ivanova kinnitab, et mõni toimetus valib välja oma lemmiku keda hakatakse sisuliselt püsikülalise ja -allikana kasutama. Selles seisnebki Ivanova sõnul Kõlvarti suure edu saladus, mis senimaani oli olnud Edgar Savisaare trump.

Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimees vabaerakondlane Andres Herkeli sõnul ei saa siin süüdistada PBK-d. Samuti ei saa arutada selle üle, kas see kanal tuleks sulgeda või mitte. Seevastu saab otsustada, kas Tallinna linnavalitsus peab kulutama administratiiv raha propaganda kanalisse sisu ostmisega või mitte. Herkel rõhutab, et valimisagitatsiooni perioodil linnavalitsuse rahade eest eetriaja sisuline ostmine on olnud keskerakondliku linnavalitsuse poolt kuritegelik.

Põhja-Tallinna linnaosavanem Raimond Kaljulaid teatab saate viimastel hetkedel, et otsus programmi ostmiseks PBK-lt on tehtud ning praegune Tallinna linnavolikogu opositsioon ei saa midagi selle vastu teha. Ta soovitas oponentidel nelja aasta pärast toimuvatel kohalikel valimistel rohkem pingutada, sest edu korral saavad nemad otsustada kellelt pealinn meediateenuseid tellib.

Saate otseblogi ja #suudpuhtaks märgisega tähistatud säutsud:

 

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: