Fraktsioonid ootasid presidendilt infot riigikontrolöri kandidaadist varem

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Janar Holm Autor/allikas: ERR

Riigikogu fraktsioonide esindajad peavad Janar Holmi väärikaks kandidaadiks riigikontrolöri kohale, kuid oleks soovinud presidendi otsusest varem teada saada.

President Kersti Kaljulaid tegi laupäeval riigikogule ettepaneku nimetada järgmiseks viieks aastaks riigikontrolöri ametisse pikaaegne avaliku sektori tippjuht Janar Holm, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Kõikide fraktsioonide esindajad märkisid, et ei ole Janar Holmiga veel kohtunud ja seega seisukohta kujundanud. Ilmselt hakkavad fraktsioonid järjepanu riigikontrolöri kandidaadiga kohtuma ülejärgmisest nädalast.

Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Erki Savisaar ütles, et Keskerakond kuijundab oma seisukoha pärast kohtumist Holmiga.

"Keskfraktsiooniga selles küsimuses president konsulteerinud ei ole," nentis ta.

Just see häirib aga Reformierakonna fraktsiooni esimeest Jürgen Ligi.

"President on küll parteiliini mööda asja ajanud, see ei ole mitte parteidemokraatia, vaid parlamendidemokraatia. See on viisakalt öeldes probleem. Janar Holmi probleem see ei ole. Tema eest olen küll valmis võitlema, et see otsus oleks toetav," märkis Ligi.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Kalvi Kõva hinangul on presidendi välja pakutud kandidaat tubli ja pädev inimene. "Valdav osa on presidendi välja pakutud kandidaadiga nõus," märkis Kõva.

Ka sotside fraktsioonil riigikontrolöri kandidaadi isikust varem aimu ei olnud.

IRL-i fraktsiooni juht Helir-Valdor Seeder ütles, et nemad kujundavad oma seisukoha samuti pärast Janar Holmiga kohtumist.

"President isiklikult helistas mulle laupäeva hommikul, kui see uudis välja tuli. Ma tean, et mõned päevad varem informeeris ta sellest ka peaministrit. Laiemat arutelu me ei ole saanud teha erakonna sees või fraktsioonis," ütles Seeder.

EKRE esimehe Mart Helme sõnul tuli presidendi plaan esitada riigikontrolöri kandidaadiks Janar Holm parteile ootamatult ja ta nimetas seda Delfile antud intervjuus presidendile iseloomulikuks kujunenud isetegevuseks.

EKRE fraktsiooni juht Martin Helme on oma sõnavõtus leebem. "Eks seda on tehtud nii ja naa. Üldiselt on üsna levinud, et kandidaadid, kes peavad riigikogu heakskiidu saama, tutvustatakse enne ka riigikogu fraktsioonidele. Nii on olnud näiteks riigikohtu kandidaatidega," ütles Helme.

Vabaerakonna fraktsiooni liikme Andres Herkeli sõnul oli see üsna ootamatu.

"Seisukohad on alles kujundamisel," ütles Herkel.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: