Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

City esindaja: Londoni kui finantskeskuse edu on Euroopa Liidu huvides

Foto: Reuters/Scanpix

Londoni kui finantskeskuse edu on Euroopa huvides, kinnitas Londoni pankurite eriesindaja Euroopa Liidu juures intervjuus ERR-i Brüsseli korrespondendile Johannes Trallale.

London City südames asuvas Gildi saalis on kivisse raiutud maailma vanima järjepidevalt töötanud linnavalitsuse rikkalik ajalugu. Munitsipaalkeskus, mis esindab triljoneid eurosid liigutavat City't pole Brexitit kunagi soovinud, aga püüab sellega nüüd kohaneda. Pariisist ja Brüsselist kõlavad ultimaatumid, mis ütlevad, et finantsteenuste ligipääs Euroopa Liitu katkeb, kui britid lahkuvad liidu ühisturult, tekitavad City esindajas hämmingut, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Võib-olla on mõned inimesed EL-i pool, kes usuvad, et Euroopa Liidu majanduse kannatamine on hind, mida tasub maksta, kui Suurbritannia majandus veel rohkem kannatab. Aga ma arvan, et see on erakordselt ohtlik tee," rääkis City of Londoni eriesindaja EL-i juures Jeremy Browne.

Londoni finantskeskuse ligipääsu katkestamine oleks võrreldav elektri väljalülitamisega Euroopa pealinnade haiglates, ütles Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangas (EBRD) töötav André Küüsvek.

Londoni panganduselu hästi tundev Küüsvek tõi välja, et ainuüksi veerand derivatiivide ehk tulevikutehingute turust baseerub Londonis. Rahaliselt on see mõõdetav 30 triljoni euroga.

"Sellest numbrist paremini aru saada - see on umbes kaks korda kogu EL majanduse maht. Suurusjärgud on väga väga suured. Ja selge on see, et selline teadmatus juba täna mõjutab selle sama 30 triljoni euro suuruse rahapoti liikumist," selgitas EBRD kohaliku valuuta ja kapitaliturgude arendamise juht Küüsvek.

Pariis ja Frankfurt pole varjanud soovi meelitada üle Londoni pankurid, osalt võib see ka õnnestuda, tunnistab omakorda Browne. "Aga kas ma arvan, et mõni teine keskus võiks Londoni staatuse üle võtta või Londonist mööda minna? Ei arva. Londoniga on samal mängulaual Singapur ja New York, mitte teised Euroopa keskused," rõhutas ta.

On Euroopa Liidu huvides, et tulevane lepe hõlmaks finantsteenuseid, lisas Browne. "Ülejäänud Euroopa saab kasu sellest, kui nad on ühendatud globaalse finantskeskusega. Seetõttu on see Londoni ja EL-i ühishuvi, et pärast Brexitit oleks paigas toimiv ja konstruktiivne partnerlussuhe," märkis ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: