Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Seeder: meie vastuseis kodakondsusseaduse muutmisele valitsuskriisi ei too

Helir-Valdor Seeder.
Helir-Valdor Seeder. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et nii kaua kui IRL on valitsuses, ei hakata kodakondsusseadust muutma. IRL-i vastuseis sellele tema sõnul järgmist valitsuskriisi kaasa ei too.

Intervjuus ERR-ile rääkis Seeder veel laialt valitsuses olevatest erimeelsustest ja sellest, et koalitsioonipartnerid suudavad rahulikult arutleda ka nendel teemadel, milles ühte meelt ei olda.

Urmas Reinsalu umbusaldushääletusel kerkis neljapäeval riigikogus teemaks kodakondsusseaduse muutmine, kui Olga Ivanova küsis Reinsalult, kas selle eelnõu vastuvõtmine sel aastal on reaalne. Koalitsioonilepingus on see sõnastatud järgmiselt. "Võimaldame taotluse alusel naturalisatsiooni korras Eesti Vabariigi kodakondsust Eestis sündinud alla 15-aastastele lastele, kelle vanem või vanemad on kas määratlemata kodakondsusega isikud või kolmanda riigi kodanikud ning elasid Eestis püsivalt enne 20.08.1991, kui lapse vanemad või last üksi kasvatav vanem või täisealiseks saades laps esitab taotluse kolmanda riigi kodakondsusest loobumiseks." Kas te ei ole selle punktiga nõus?

Ei ole. Seda me oleme ju ka kohe öelnud, kui ma erakonna esimeheks sain ja koalitsioonilepingus on mitmeid punkte, mis me siis läbi vaatasime. Ja oleme kokku leppinud, kuidas me käitume nendes küsimustes. Kõige enam on kajastamist leidnud maksupoliitilised küsimused. Koalitsioonilepingus on ju kokku lepitud mitmete uute maksude kehtestamine ja ka maksude tõus hoopis teises rütmis, kui me tegelikult nüüd oleme neid vastu võtnud ja kokku leppisime hiljem. Nii, et ei kehtestatud neid uusi makse ja loodetavasti arutelu järgmise riigi eelarve strateegia osas seisab ees. Oleme ka aktsiisitõusu vähendanud.

Ja nii on ka selle kodakondsuse seaduse muutmise küsimusega, et kodakondsuse seaduse muudatuste osas me kokku leppinud ei ole. Neid muudatusi ei tule, seda väga hästi teavad ka need opositsioonisaadikud, kes eile küsisid ja kes täna mastaapselt meedias ja sotsiaalmeedias seda teemat tõstatavad, justkui oleks sõlmitud mingi Reinsalu-Ivanova pakt. Sellist pakti ei ole. Eesti rahvas võib olla täiesti rahulik, see info, mis täna levib meedia kanalites, on täiesti eksitav ja vale. Kodakondsusseadust me ei muuda, nii kaua kuni Isamaa ja Res Publica Liit on valitsuskoalitsioonis.

Urmas Reinsalu kolmapäeval riigikogu kõnepuldis Olga Ivanova küsimusele vastates ütles järgmiselt. "Mis puudutab konkreetseid koalitsioonilepingus olevaid sätteid, siis kindlasti koalitsioonilepingut täidetakse ja täidetakse moel, nagu partnerid on kokku leppinud."

See tähendab seda, mida minagi ütlesin. Et koalitsioonilepingut täidetakse moel, milles partnerid on kokku leppinud, ehk mitte täpselt nii kui koalitsioonileping on esialgselt omal ajal sõlmitud, vaid elu on toonud kaasa reaalseid muudatusi eelkõige eelarve- ja maksupoliitikas, kus me oleme otsustanud teistmoodi edasi minna, aga ka paljudes muudes valdkondades.

Kas te ütlete, et ka Keskerakond akstepteerib seda, et teie seda konkreetset koalitsioonilepingu punkti ei toeta ja seda ei hakata ellu viima?

Ei, seda ma ei ole öelnud. Keskerakonnal on siin teistsugune arvamus, kui meil. Nii nagu paljudes teistes küsimustes, kus koalitsioonipartneritel on erinevad arvamused. Näiteks ka ühistranspordi tasuta korraldamise küsimuses on meil koalitsioonipartnerite vahel erimeelsused ja neid teemasid leiab veelgi. Nii kaua kui me ei ole saavutanud kokkulepet ühe või teise seaduse muutmiseks, nii kaua seda ka ei toimu. Ja kuna me ei ole saavutanud kokkulepet kodakondsusseaduse muutmiseks, siis on siin erimeelsus, aga meil ei ole koalitsioonis kokkulepet ja üksmeelt, et me seda muutma hakkame. Erimeelsused on, aga seadust ei muudeta.

Mida need erimeelsused praegusel hetkel valitsuse tervise jaoks tähendavad?

Need on töised erimeelsused, mis tuleb selgeks vaielda. On asju, kus me võib-olla lõplikult selle koalitsiooni ajal kokkuleppele ei jõuagi. Ja mõned neist on väga põhimõttelist laadi, alates kooseluseaduse rakendusaktide vastu võtmisest, mille me oleme jätnud kõrvale. Erinevad seisukohad on välismaalaste seaduses, mis puudutab tööjõu sisse toomist ja immigratsiooniküsimusi. Need on töised arutelud ja loomulikult selles osas, mis suudetakse kokku leppida, selles osas me seadustame need kokkulepped, küsimustes,milles ei suudeta, need jäävad tegemata. See on ju kõikide koalitsioonivalitsuste puhul nii ka varem olnud.

Kas te ei arva, et sellest kodakondsuspoliitika teemast võib kerkida järgmine valitsuskriis pärast Reinsalu küsimust?

Mulle tundub, et sellest kerkib opositsioonikriis, sellepärast, et seda teemat on opositsioon püüdnud hästi võimsalt uuesti üles tuua, justkui näidata, et Reinsalu ametisse jäämise hind on kodakondsuspoliitika muutmine. See on ju otsene vale. /.../ Mulle tundub, et siin on tegemist ka sooviga järjekordselt destabiliseerida olukorda, leida, et äkki on võimalik jälle valitsuses mingi vastuseis tekitada. Ma arvan, et ei ole. Me saame valitsuskoalitsioonis rahulikult arutada ka neid küsimusi, kus me ei ole ühte meelt.

Kuidas mõjus koalitsioonile Urmas Reinsalu ametisse jäämine? Paljud koalitsioonipoliitikud mõistsid samuti Reinsalu kõnepruugi hukka ja mõned plaanisid isegi Reinsalu umbusaldamise poolt hääletada. Alles pärast partei poolt korrale kutsumist suudeti neid distiplineerida. Kas te ei karda, et valitsuses jääb üles teatud vimm?

Selline käsitlus dramatiseerib olukorda üle. Koalitsioonisisene olukord on enam-vähem samasugune, kui ta oli vahetult pärast Kadri Simsoni umbusalduse läbikukkumist riigikogus. Ka siis üks koalitsiooni liige käitus teistmoodi kui ülejäänud koalitsiooni saadikud. Ka Urmas Reinsalu umbusaldushääletuse puhul üks koalitsiooni saadik (Hannes Hanso - toim.) käitus teistmoodi kui ülejäänud koalitsioon, kes leppis kokku.

Jah, alati on pingeid ja ilmselt ei ole ühtegi isikut ja ministrit, keda riigikogu täielikult usaldaks või kus võiks ka öelda, et kõik, ka koalitsioonisaadikud mõtlevad absoluutselt ühtemoodi.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: