Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti Pank esitles ja lasi käibele Balti riikide aastapäevamündi

Eesti Panga Iseseisvussaalis esitleti kolmapäeval erikujundusega 2-eurost käibemünti, mis on pühendatud kolme Balti riigi 100. aastapäevale. Eesti rahvusliku küljega mündid tulevad käibele samal päeval ja neid saab soetada üksikult või mündikaardina Eesti Panga muuseumipoest ja Omniva e-poest.

Väikesed Balti riigid on oma iseseisvuse kaitsmisel olnud järjepidevad ja 2018. aastal tähistavad kõik kolm riiki oma 100. sünnipäeva: Leedu 16. veebruaril, Eesti 24. veebruaril ja Läti 18. novembril, selgitas Eesti Pank mündi vermimise põhjust.

Selle puhul annavad kolme riigi keskpangad välja ühiselt kujundatud mälestusmündid, mis tähistavad Balti riikide ühist ajalugu, väärtusi ja koostöötahet ning meenutavad nende tähtsust ülejäänud euroala inimestele.

Kolmapäeval toimusid ühiselt kujundatud mälestusmündi esitlused nii Eestis, Lätis kui ka Leedus. Ühise kujundusega mündid erinevad üksteisest vaid emiteeriva riigi nime ja servateksti poolest.

Mündil on kujutatud Balti riikide minevikku, olevikku ja tulevikku kokku põimitud palmikuna. Võidutöö kavand kannab nime "Balti õdede kokku põimitud juuksed" ja selle autor on Leedu disainer Justas Petrulis, kes kujundas münti esimest korda. Mündi kujundus valiti mullu kevadel avalikul rahvahääletusel, mis viidi korraga läbi kõigis kolmes Balti riigis.

Eesti Pank emiteerib 500 000 münti. 10 000 neist on vermitud kõrgemas kvaliteedis (brilliant uncirculated) ning  pakendatud meenetootena mündikaardiks, mille hind on kümme eurot. Mündid on vermitud Leedu rahapajas ja mündikaardi on kujundanud Vladimir Taiger.

Üks ostja võib korraga osta kuni viis mündikaarti. Münte ega mündikaarte broneerida ei saa. Üksikuid mälestusmünte ja tropse saab osta müntide nimiväärtuse hinnaga. Eesti Panga muuseumipoes saab mälestusmünte soetada kuni 50 tükki (viis tropsi) ühe ostu kohta ning Omniva e-poes kuni 125 tükki (viis tropsi) ühe ostu kohta. Eesti Pank jätab endale õiguse muuta müügipiiranguid vastavalt nõudlusele.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: