Üle 100 000 kreeklase avaldas Ateenas meelt Makedoonia nime teemal

{{1517753220000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Üle 100 000 kreeklase kogunes pühapäeval pealinna Ateenasse, et mõjutada suurmeeleavaldusega valitsust mitte minema kompromissile nimetülis naaberriigi Makedooniaga.

Kesklinnas Syntagma väljakul lehvis hiigelsuur Kreeka lipp, mille alla oli kogunenud meeleavaldajaid üle kogu riigi. Rahvas skandeeris "Käed eemale Makedooniast" ja "Makedoonia on Kreeka". Teiste seas osales meeleavaldusel ka ekspeaminister Antonis Samaras, kes oli nimevaidluse alates Kreeka välisminister, aga ka linnapeasid, munkasid, sõjaväeohvitsere, vaimulikke.

Põhja-Kreekast toodi rahvast Ateenasse 2500 bussiga, Kreetalt tuli kaks laeva tuhandete meeleavaldajatega.

Meeleavaldusel osales politsei andmeil 140 000 inimest, korraldajad aga teatasid osalejate arvuks poolteist miljonit.

"Miljon protestijat, mida korraldajad ette kujutasid, oli soovmõtlemine," ütles peaminister Alexis Tsipras. "Kreeka rahva purustav enamus leiab, et välispoliitika küsimustega ei tohiks tegeleda fanatismiga."

Kreeka ja Makedoonia on vaielnud Makedoonia nime üle alates Makedoonia iseseisvumisest 1991. aastal. Kreeka on vastu Makedoonia nimele, väites, et see viitab territoriaalnõudmistele tema Makedoonia provintsi suhtes. Kreeka vastuseisu tõttu ühines Makedoonia 1993. aastal ÜRO-ga nime all Endine Jugoslaavia Vabariik Makedoonia (FYROM).

Nimevaidluste tõttu on Kreeka takistanud Makedoonial NATO-ga liitumast.

Vasakpoolne Kreeka peaminister Alexis Tsipras püüab 27-aastast vaidlust lahendada, see vihastab aga opositsiooni ja tema rahvuslikult meelestatud koalitsioonipartnereid.

ÜRO vahendaja Matthew Nimetz pidas sel nädalal Ateenas ja Skopjes kõnelusi nimetüli lahendamiseks. Ta ütles pärast Kreeka ametnikega kohtumist, et pooltel näib olevat soov tüli lahendada.

Ateena on öelnud, et on valmis nõustuma mitmeosalise nimega, mis eristaks teda selgelt Kreeka Makedoonia piirkonnast.

Nimetz on välja pakkunud mitu nimekuju nagu Uus-Makedoonia Vabariik ehk makedoonia keeles Republika Nova Makedonija.

Kreeka valitsuse pressiesindaja Dimitris Tzanakopoulose ütles pühapäeval, et valitsus püüab leida "patriootliku lahenduse probleemile, mis on riigile, selle rahvusvahelistele suhetele ja diplomaatiale üle 25 aasta raskusi valmistanud".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: