Ajakirjade tiraažid on aastaga kahanenud, ühe erandiga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1517973540000 | amCalendar}}
Naistelehe peatoimetaja lahkus ametist.
Naistelehe peatoimetaja lahkus ametist. Autor/allikas: ERR

Nii nagu paberlehtedel, kukuvad ka ajakirjade igakuised tiraažid. Aasta jooksul on vähenenud praktiliselt kõigi ajakirjade tiraažid, kes oma numbreid avaldavad. Tellimuste arvu varjavad pea kõik kirjastused, ent mõned väljaandjad varjavad ka tiraaže.

Aastaga on suurima kukkumise teinud läbi Mida Arstid Sulle Ei Räägi (väljaandja Rigas Vilni), Imeline Ajalugu, (väljaandja Äripäeva Kirjastus), Teleleht, Naisteleht+Naised, Anne&Stiil, Kodukiri (väljaandja Ajakirjade Kirjastus).

Ainsana on soliidse tõusu teinud Äripäeva Kirjastuse väljaantav Imeline Teadus, mille tiraaž on aastaga kerkinud 19 000-lt 21 700-le ning tellimuste arv 11 191-lt 15 924-le.

Ehkki National Geographicu (väljaandja Äripäeva Kirjastus) tiraaž aastaga kahanes (12 300-lt 11 100-le), kasvas ajakirja tellimuste arv 5493-lt 6342-le.

Üks ajakiri vahetas aasta jooksul omanikku - Presshouse müüs iganädalaselt ilmuva Autolehe portaalile auto24.ee.

Oma tiraaži ei avaldanud korduva küsimise peale ajakiri Mari, mida annab välja OÜ Marikiri. Hinnanguliselt võib nende tiraaž olla 6000 - 10 000 kandis.

Ka Buduaari ja Buduaar Teeni väljaandja Buduaar Meedia OÜ keeldus oma ajakirjade tiraaže avaldamast. Kvartaalse Buduaari tiraaži hinnatakse kirjastusturul suurusjärku 7000 - 10 000 eksemplari. Ajakiri on väidetavalt olnud juba mõnda aega müügis, ent ostjat pole soovitud summa eest leitud.

Ka naisteajakiri Säde oma tiraaže ei avalda.

Kirjastajate seas, kes oma tiraaže avaldavad, jääb arusaamatuks teiste andmete varjamine. Ametlikku andmebaasi, kust tegelikke tiraaže kontrollida, ei ole. Suure tõenäosusega varjatakse või paisutatakse oma tiraaže eesmärgiga küsida reklaamiandjatelt rohkem raha - kui ametlikke andmeid pole, võib neid bluffida -, muid põhjuseid andmete avaldajad teiste varjamisele leida ei suuda.

Ka ajakirjade liidu liikmeks võetakse vastu vaid need kirjastajad, kes soostuvad oma tiraaže avaldama. See on toonud ka mõne väljaandja lahkumise liidust.

Ajakirjade Kirjastus teeb käivet digitellimustega

Ajakirjaturu suurima kirjastaja Ajakirjade Kirjastuse väljaandatavad Sensa ja Ajalugu ilmusid jaanuaris viimast korda, veebruarist need lõpetasid. Uuel aastal rohkem sulgemisi tulema ei peaks, ütleb kirjastuse juht Merle Viirmaa-Treifeldt ja tõdeb, et muretsemiseks põhjust pole - kirjastusel läheb tegelikult hästi.

"Pabertellijate arv kõigi meie väljaannete peale on sisuliselt sama, see on kokku kukkunud ainult ühe protsendi, ja me anname ju välja üle 30 toote," kommenteeris Viirmaa-Treifeldt ERR-ile.

Tubli tõusu on tema sõnul teinud digitellimuste arv: kui möödunud aastat alustati tuhande tellijaga, siis tänavuseks on nad neid 10 000 võrra kasvatanud.

"Tasu eest tellijate arv on seega tegelikult kasvanud. Aeglast ja kvaliteetset sisu ostab tänavu rohkem inimesi kui aastal 2017," võtab Viirmaa-Treifeldt olukorra kokku.

Ajakirjade Kirjastus müüb digitellimusi üheksale ajakirjale. Kõige edukamalt on digitellijad vastu võtnud Kroonika, Naistelehe ja Eesti Naise.

Tänavu hakkas ilmuma ka üks uus ajakiri - kirjastus Vesuuv annab välja kuukirja Looduses.

Kui palju ajakirjadel tellimusi on, ei soostunud avaldama keegi peale Äripäeva Kirjastuse.

Ajakirjade tiraažid 2018 jaanuar vs. 2017 jaanuar. Autor: EALL.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: