Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Schulz kinnitas, et ei hakka siiski Saksamaa välisministriks

Saksamaa sotsiaaldemokraatide esimees Martin Schulz kinnitas reedel, et temal endal ei ole kavas äsja kokku lepitud koalitsiooni valitsuses ministrina tööle asuda.

Schulzile heitsid varem mitmed parteikaaslased ette lubaduse murdmist, vahendas Reuters.

Esimees märkis oma avalduses, et tema ametikohaga ehk välisministriks asumisega seotud vaidlus võib tekitada ohu, et uus koalitsioonilepe liidukantsler Angela Merkeliga ei saa SPD liikmetelt vajalikku heakskiitu.

Schulz avaldas lootust, et tal õnnestub saavutada erakonnakaaslaste toetus uuele võimuleppele.

"Seega teatan ma, et loobun liitumast föderaalvalitsusega ning et samal ajal loodan ma ka, et see lõpetab SPD ridades isikute teemal peetavad vaidlused," selgitas parteijuht.

Schulz oli varem võimukoneluste ajal lubanud, et temast ministrit ei saa. Kuid kui kolmapäeval võimuleppe sõlmimisest teada anti, ütles ta, et hakkab välisministriks ja loobub samal ajal erakonna esimehe kohast.

Schulzi sõnul oleks tema järglaseks SPD liidri kohal saanud senine erakonna parlamendirühma juht Andrea Nahles.

Paljud juhtivad sotsiaaldemokraadid polnud selle sõnumiga aga kuidagi rahul - seni välisministri ametis olnud endine SPD esimees Sigmar Gabriel leidis muuhulgas, et selline samm on näitab igasuguse lugupidamise puudumist tema töö vastu.

Merkeli juhitud paremtsentristid ja Schulzi sotsiaaldemokraadid teatasid kolmapäeval esialgse ametliku koalitsioonileppe sõlmimisest.

Vastavalt Schulzi lubadusele saama heakskiidu sotsiaaldemokraatide (SPD) enamuselt. SPD-s on umbes 464 000 liiget, kellele kõigile saadetakse posti teel täitmiseks blankett, millega küsitakse luba jätkata Merkeliga koos suures koalitsioonis, mis on olnud võimul alates 2013. aastast.

Saksa meediaväljaanded teatasid, et sotsiaaldemokraadid saavad koalitsioonileppe kohaselt uues valitsuses muuhulgas välisministri, rahandusministri ja tööministri ametikohad. Merkeli erakonnakaaslaste hulgast tulevad aga kindlasti kaitseminister ja majandusminister.

Siseministriks on aga tõusmas Baieri sõsarpartei CSU juht Horst Seehofer, kes on olnud näiteks migratsiooniküsimustes Merkeli erakonnast karmimatel seisukohtadel.

Tõenäoliseks rahandusministriks on aga tõusmas Hamburgi sotsiaaldemokraadist linnapea Olaf Scholz.

Majandusministriks saaks Merkeli lähedane liitlane, seni ajutiselt rahandusministri kohuseid täitnud Peter Altmaier.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: