Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ABLV: ükski panga töötaja pole altkäemaksu andnud

USA finantskuritegude vastu võitlemise amet süüdistab Läti suuruselt kolmandat panka ABLV-d ulatuslikus rahapesus ja altkäemaksude andmises. Kolmapäeval alustas uurimist ka Läti korruptsioonitõrjebüroo. Panga juhid eitavad süüd.

Ameerika finantskuritegude vastu võitlemise ameti süüdistuse järgi on ABLV pank pakkunud pidevalt oma klientidele lahendusi, kuidas hiilida seadustest mööda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nii on selle panga rahapesu aidanud süüdistuse kohaselt arendada näiteks Põhja-Korea raketisüsteeme ja teostada ebaseaduslikke tehinguid Aserbaidžaanis, Venemaal ja Ukrainas. Samuti aidati 2014. aastal viia välja miljardi dollari eest Moldova pankade vara.

Veel näitavad ameeriklaste andmed, et kontrolli pehmendamiseks või vältimiseks on ABLV panga omanikud andnud altkäemakse.

Finantskuritegude vastu võitlemise amet nõuab panga dollariarvete blokeerimist, mis tähendab, et dollareis arveldada pank ei saa.

Panga tegevjuhi asetäitja Vadims Reinfelds lükkas avalikus pöördumises kõik süüdistused tagasi, öeldes, et ameeriklastel on valed andmed. Rohkem kommentaare pank uurimisele viidates ei anna.

"Pank palus täna politseil ja korruptsioonitõrjebürool altkäemaksuga seotud infot uurida. Keegi panga töötajaist pole kunagi ühelegi ametnikule altkäemaksu andnud," ütles Reinfelds.

Selgub, et Läti õiguskaitseorganid ning finants- ja kapitaliturgude komisjon on ABLV panga tegevust uurinud varemgi: alles mõne aasta eest sai pank kehva sisekontrolli pärast üle kolme miljoni euro trahvi.

Komisjonist öeldi "Aktuaalsele kaamerale", et pank jätkab oma tööd ning 60 päeva jooksul on selle juhtidel õigus esitada vastulauseid ja selgitusi.

Järelevalvet ABLV panga tegevuse üle teostab Euroopa Keskpank.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: