Oettinger: Macron on kollavestide ees taandudes autoriteeti kaotanud

Günther Oettinger.
Günther Oettinger. Autor/allikas: Imago/Scanpix

Euroopa Komisjoni eelarvevolinik Günther Oettinger ütles neljapäeval avaldatud intervjuus, et Prantsusmaa president Emmanuel Macron on "kollastele vestidele" järeleandmisi tehes oma autoriteeti kaotanud. Brexiti teemal aga nentis Oettinger, et kui Ühendkuningriik peaks Euroopa Liidust leppeta lahkuma, saab Suurbritanniast kolmas riik nagu Maroko või Aserbaidžaan.

Oettinger selgitas Funke meediagrupi intervjuus, et Prantsuse eelarvedefitsiidi kerkimine üle kolme protsendi künnise on ühekordne erand, vahendas Politico.

Volinik tunnistas, et nn kollaste vestide protestilaine järel avaliku sektori kulutusi tõstes ja eelarvedefitsiiti suurendades on Macron oma autoriteeti kaotanud, kuid samas märkis Oettinger, et Prantsuse presidendi näol on tegu endiselt Euroopa Liidu tugeva toetajaga.

Oettingeri sõnul vaatas Brüssel Prantsusmaa järgmise aasta eelarve üle ega kavatse enam selle teema juurde tagasi tulla. "Praegu on äärmiselt oluline, et Macron jätkaks oma reformideagendat, eriti tööjõuturul, ning et Prantsusmaa püsiks majanduskasvu teel. Sellistes tingimustes, me talume rohkem kui kolmeprotsendilist eelarvedefitsiiti kuniks see on ühekordne erand. Kuid see ei tohi jätkuda pärast 2019. aastat."

Eelarvevolinik väitis, et endiselt on võimalus, et Briti parlament siiski hakkab peaminister Theresa May sõlmitud Brexiti-lepet jaanuaris toetama, sest hetkel pole olemas parlamendienamust, mis toetaks leppeta Brexitit või uut referendumit.

Kui aga Ühendkuningriik peaks EL-ist lahkuma leppeta, saaks temast kolmas riik nagu Maroko või Aserbaidžaan, hoiatas Oettinger.

Samuti leidis Oettinger, et Suurbritannia EL-is püsimise tõenäosus on küll viimasel ajal mõnevõrra suurenenud, kuid sellest hoolimata eeldab ta, et lahkumine märtsi lõpus leiab aset.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: