X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Erdogan: Türgi väed piiravad Afrini sisse lähipäevil

{{1519121520000 | amCalendar}}
Türgi poolt toetatud Süüria mässulised Afrini lähistel.
Türgi poolt toetatud Süüria mässulised Afrini lähistel. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Süüria põhjaosas kurdi omakaitsevägede vastu peale tungivad Türgi väed võtavad Afrini linna piiramisrõngasse lähipäevil, ütles teisipäeval Türgi president Recep Tayyip Erdoğan.

"Lähipäevil võtame Afrini kesklinna kiiresti piiramisrõngasse," ütles Erdoğan võimupartei parlamendisaadikutele.

Türgi alustas Süüria põhjaosas Afrini enklaavis kurdi omakaitsejõudude vastu pealetungi 20. jaanuaril.

Mõnede analüütikute sõnul on Türgi sõdurid ja Ankara-meelsed süüria mässulised teinud edusamme vaevaliselt, kuid teisipäeval Erdoğan kaitses operatsiooni aeglast kulgu. Selle eesmärk on võimalikult palju vältida sõdurite ja tsiviilisikute tarbetut ohtu asetamist, lausus ta.

"Me ei läinud sinna seda maha põletama," ütles Erdoğan.

Operatsiooni eesmärk on "luua turvaline ja elamiskõlblik piirkond" süürlastele, kes põgenesid Süüria konflikti eest Türki, lisas ta. Türgis elab praegu üle kolme miljoni süüria sõjapõgeniku.

Suurbritannias paikneva Süüria Inimõiguste Vaatluskeskuse andmeil on Türgi pealetungis surma saanud vähemalt 94 tsiviilisikut. Ankara seevastu on korduvalt rõhutanud, et surma pole saanud ükski tsiviilisik.

Süüria valitsusmeelsed võitlejad sisenesid Afrini

Süüria valitsusmeelsed võitlejad hakkasid teisipäeval Türgi ähvardustest hoolimata sisenema Põhja-Süürias asuvasse kurdi enklaavi Afrini, teatas Süüria riigitelevisioon.

Riigitelevisioon näitas, kuidas umbes 20 sõidukit kuulipildujatega pardal sisenesid Afrini Nubuli küla kaudu.

Sõidukites olid kümned relvastatud inimesed, kes lehvitasid Süüria lippe ja hüüdsid valitsusmeelseid hüüdlauseid.

Türgi hoiatas, et ründab Damaskuse sõdureid ja sellega liidus olevaid võitlejaid, kui nad asuvad kaitsma Afrinis tegutsevaid kurdi omakaitseväelasi.

Tunde varem teatas Türgi meedia, et Türgi sõdurid ja sellega liidus olevad süüria võitlejad ühendasid Afrinis enda kontrollitud alad Süürias asuva, ent Türgi kontrolli all Azazi linnaga.

Türgi minister varem: Süüria valitsusmeelsed jõud pole veel Afrini jõudnud

Süüria valitsusmeelsed jõud ei ole veel Afrini jõudnud, ütles varem teisipäeval Türgi välisminister.

"Pääsevad nad sinna või mitte, ei ole veel teada, kostab erisuguseid avaldusi," lausus Mevlüt Çavuşoğlu.

Süüria riigitelevisioon edastas ennist, et valitsusvägi jõuab "mõne tunni jooksul" Afrini, kus Türgi sõjavägi võitleb kurdi omakaitseväelastega.

Seejärel ütles Türgi asepeaminister Bekir Bozdağ: "Seda uudist levitas (Süüria riiklik) agentuur SANA, kuid valitsus seda ei kinnita. Need teated ei peegelda tegelikku olukorda, meie teenistused ei ole midagi sellist märganud."

Türgi pealetung Süürias kestab teist kuud

Türgi pealetung Süüria põhjaosa kurdide kontrollitavatel aladel kestab erilist edu saavutamata teist kuud, pingestades suhteid Washingtoni ja Euroopa Liiduga.

Ankara alustas 20. jaanuaril õhu- ja maavägede rünnakuid Süüria Afrini piirkonnas kurdi rahvakaitseüksuste (YPG) vastu.

Kuigi Ankara on korduvalt kinnitanud operatsiooni edukust, on edusammud analüütikute hinnangul napid.

Süüria Inimõiguste Vaatluskeskuse andmetel on Türgi väed ja nendega liidus olevad Süüria mässuliste üksused hõivanud alates operatsiooni algusest 35 küla, Operatsiooni algusest on surma saanud 238 Türgi poolel võitlevat mässulist ja sõdurit, 197 YPG võitlejat ja 94 tsiviilisikut.

Türgi on valmis võitlema Afrini sisenevate Süüria valitsusvägedega

Türgi on valmis võitlema Süüria valitsusvägedega, kui need sisenevad Süüria põhjaosa Afrini enklaavi kurdi vägesid kaitsma, ütles Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu esmaspäeval.

Süüria riigimeedia teatas esmaspäeval, et valitsusmeelsed väed sisenevad pärast kokkulepet piirkonda kontrollivate kurdi omakaitsejõududega "mõne tunni jooksul" enklaavi.

Riiklik uudisteagentuur SANA teatas, et väed saadetakse Afrini "tugevdama" vastasseisus "Türgi agressiooniga" kohalikke jõude. See viitab, et Süüria valitsus ja kurdi rahvakaitseüksused (YPG) on jõudnud kokkuleppele, mille kohaselt valitsusväed aitavad tagasi lüüa Türgi pealetungi enklaavile.

"Kui režiim siseneb Afrini kukutama Kurdistani Töölisparteid (PKK) ja YPG-d, siis ei ole see probleem. Ent kui nad sisenevad Afrini YPG-d kaitsma, siis ei saa meid keegi peatada. See kehtib nii Afrini, Manbiji kui ka Eufrati jõe idakalda kohta," ütles Ammanis viibiv Türgi välisminister.

Süüria valitsusväed taandusid kurdide enamusega aladelt 2012. aastal, andes kurdidele vabad käed omavalitsussüsteemi kehtestamiseks. Ametnikud on tunnistanud Damaskuse ja kurdide läbirääkimisi režiimivägede naasmise üle.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: