Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Türgi hoiatas Damaskust Afrini kurdide toetamise eest

Süüria valitsusmeelsed võitlejad 20. veebruaril Afrinisse saabumas.
Süüria valitsusmeelsed võitlejad 20. veebruaril Afrinisse saabumas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Türgi hoiatas kolmapäeval Süüria valitsusmeelseid üksusi riigi loodeosas asuvasse Afrini piirkonda sisenemise eest. Ankara kinnitusel toob sealsete kurdi üksuste toetamine valitsusjõudude jaoks kaasa tõsised tagajärjed ning nad muutuvad seeläbi Türgi relvajõudude sihtmärkideks.

Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani kõneisik Ibrahim Kalini sõnul üritas 40-50 sõidukist koosnev režiimiüksuste kolonn teisipäeval Afrinisse siseneda, kuid nad olevat pärast Türgi suurtükituld taas taganenud, vahendas Reuters.

"Iga samm režiimi või muude elementide poolt selles suunas omab kindlasti tõsiseid tagajärgi," selgitas Kalin pressikonverentsil. "Iga samm toetamaks YPG terroristlikku organisatsiooni tähendab seda, et nad on otseselt terroriorganisatsioonide poolel ja muutuvad meie jaoks legitiimseteks sihtmärkideks."

Presidendi kõneisik rõhutas ka, et Ankara ei pea sellel teemal Süüria valitsusega otsekõnelusi, kuid Türgi sõnumid edastatakse Damaskusele sellest hoolimata.

Briti päritolu vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus kinnitas, et Türgi rünnakud jätkusid kogu öö, muuhulgas tulistati suurtükkidest ka piirkonna keskuseks olevat Afrini linna.

Valitsusmeelsete üksuste komandör ütles teisipäeval, et nad tõmbusid küll Türgi suurtükitule tõttu natukeseks ajaks tagasi, kuid jätkasid seejärel edasi liikumist ning viibivad nüüd juba Afrinis.

Türgi alustas 20. jaanuaril Afrinis sõjalist operatsiooni kurdi rahvakaitseüksuste (YPG) vastu, toetades endale lojaalseid Süüria ülestõusnuid õhurünnakute ja maavägedega. Operatsiooni eesmärk on tõrjuda YPG Afrinist välja ja anda piirkond Süüria ülestõusnute kontrolli alla.

Ankara peab YPG-d Türgis ja Põhja-Iraagis tegutseva separatistliku Kurdistani Töölispartei (PKK) haruks ja sellena terrorirühmituseks. Ühendriigid seevastu toetavad Süüria Demokraatlikke Jõude (SDF), milles YPG moodustab peamise lahingjõu, võitluses ISIS-e vastu.

Süüria valitsusväed taandusid kurdide enamusega aladelt 2012. aastal, andes kurdidele vabad käed omavalitsussüsteemi kehtestamiseks. Türgi pealetungi tõttu aga alustasid kurdid ja Damaskus uuesti läbirääkimisi ning sõlmitud kokkuleppe kohaselt hakkasid Süüria valitsust toetavad üksused tagasi Afrinisse liikuma. Damaskus on Türgi operatsiooni hukka mõistnud ja nimetanud seda okupeerimiseks.

Suurem osa kurdide üksuste kontrolli all olevatest piirkondadest asub Süüria kirdeosas. Afrini piirkond on aga loodeosas ning see on ülejäänud kurdide aladest sisuliselt ära lõigatud. Türgi on ähvardanud oma operatsiooni ka laiendada ka teistesse Süüria kurdide piirkondadesse, kuid seal asuvad koos YPG üksustega ka USA sõjaväelased ning see asjaolu on tekitanud tõsiseid pingeid Ankara ja Washingtoni vahel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: