Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Süüria valitsusmeelsed võitlejad sisenesid Afrini

{{1519139700000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Süüria valitsusmeelsed võitlejad sisenesid teisipäeval Türgi ähvardustest hoolimata Loode-Süürias asuvasse ja kurdide kontrollitud Afrini piirkonda, teatasid Süüria riigitelevisioon, aktivistid ja kurdi ametnikud.

"Rahvaüksused sisenesid Afrini kantonisse," lausus kohalik kurdi kaitseametnik Rojhad Rojava.

Riigitelevisioon näitas, kuidas umbes 20 sõidukit kuulipildujatega pardal sisenesid Afrini piirkonda Nubuli küla kaudu. Sõidukites olid kümned relvastatud inimesed, kes lehvitasid Süüria lippe ja hüüdsid valitsusmeelseid hüüdlauseid.

Vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus ütles, et teisipäeva pärastlõunal sisenesid Afrini piirkonda "sajad" valitsusmeelsed võitlejad.

AFP korrespondentide sõnul tundub, et valitsusmeelsed Afrini linna sisenenud ei ole.

Piirkonda kontrollivad kurdi Rahvakaitseüksused (YPG) kinnitasid, et Süüria valitsus saatis teisipäeval Afrini sõjalised üksused.

YPG sõnul asuvad valitsusväelased "positsioonidele (Türgi-Süüria) piiril ning osalevad Süüria ja selle territoriaalse terviklikkuse kaitses".

YPG pressiesindaja Nouri Mahmoudi sõnul kutsus YPG valitsusväelased piirkonda, et need aitaksid kaitsta Afrini ja selle piiri Türgi ebaõiglase invasiooni vastu.

Türgi hoiatas, et ründab Damaskuse sõdureid ja sellega liidus olevaid võitlejaid, kui nad asuvad kaitsma Afrinis tegutsevaid kurdi omakaitseväelasi. Afrinis toimub Türgi sõjaoperatsioon kurdi Rahvakaitseüksuste (YPG) vastu.

Meedia: Türgi avas Afrinis tule Süüria valitsusmeelsete üksuste pihta

Minuteid pärast valitsusmeelsete sisenemist Afrini teatas Süüria riigimeedia, et Türgi sõdurid avasid mürsutule Afrini enklaavi sissepääsu pihta.

Televisioon näitas, kuidas mürsud langesid piirkonda, kuhu olid teisipäeval kogunenud ajakirjanikud. Mürsud sundisid neist mõned põgenema.

Türgi riiklik uudisteagentuur Anadolu teatas samuti, et Türgi avas teisipäeval Loode-Süürias Afrini piirkonnas hoiatuseks mürsutule Süüria valitsusmeelsete üksuste pihta, mis olid pisut varem piirkonda sisenenud, ja sundisid nad taanduma.

"Režiimimeelsed terroristlikud grupid, mis üritavad liikuda edasi Afrini (linna) poole, taandusid hoiatuslaskude tõttu linnast umbes 10 kilomeetri kaugusele," ütles uudisteagentuur Anadolu.

"Türgi režiimiväed sihtisid mürsutulega rahvaüksusi ajal, mil nad saabusid Afrini piirkonda," teatas Süüria riiklik uudisteagentuur SANA.

Türgi sõdurid ja sellega liidus olevad süüria võitlejad alustasid 20. jaanuaril Afrinis pealetungi, et tõrjuda sealt piirkonda kontrollivad kurdi Rahvakaitseüksused (YPG).

Varem teatas Türgi meedia, et Türgi sõdurid ja sellega liidus olevad Süüria võitlejad ühendasid Afrinis enda kontrollitud alad Süürias asuva, ent Türgi kontrolli all Azazi linnaga.

Süüria riigimeedia ütles esmaspäeval, et Süüria valitsusmeelsed üksused lähevad Afrini eesmärgiga "ühineda vastupanuga Türgi agressioonile". "See toimub kodanike ning Süüria territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse toetamise raames," ütles riiklik uudisteagentuur SANA.

Analüütik: kurdide strateegia sõltub vastupidamisest nii kaua kui võimalik

Türgi väed võtavad Süüria põhjaosas Afrini linna piiramisrõngasse lähipäevil, lubas president Recep Tayyip Erdogan parlamendis. Tema sõnul ei ole väed kuu tagasi alustatud pealetungiga kiirelt edasi liikunud, sest soovitakse vältida tsiivilisikute hukkumist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Lähipäevil algab veelgi kiirem Afrini kesklinna piiramine, sõnas ta.

Erdogani sõnul vestles ta Süüria ja Venemaa kolleegiga esmaspäeval ning selle tulemusel ei peaks Süüria sõjavägi Afrini lähistele liikuma.

Hirmutamistaktika ei toiminud, sest päeval sisenesid umbes 20 masinaga Süüria režiimile lojaalsed üksused Afrini piirkonda.

Süüria kurdid on pidanud Damaskusele lojaalsete võitlusüksustega läbirääkimisi ühisrinde loomiseks Türgi vastu.

"Kurdide võitlusstrateegia sõltub praegu vastupidamisest nii kaua kui võimalik, sest see on ainus viis ja pealegi nad ei suuda Türgi armeed peatada," ütles Süüria poliitika analüütik Sarikis Kassargian.

Peamiseks kaalukeeleks on Venemaa, mis on Ankara väitel andnud lubaduse hoida Süüria riigile lojaalseid üksuseid Afrinist eemal. Kuid Moskva on varemgi, näiteks kurdidele lubanud laiaulatuslikku toetust.

"Türgi julgeolekut tagavad seaduslikud huvid saaks lahendada dialoogis Süüria valitsusega," ütles Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Samal ajal on Süüria väed pommitanud mässuliste kontrolli all olevat Damaskuse eeslinna Ida-Ghoutat, kus on kolme päevaga hukkunud vähemalt 210 inimest. Toimuvat on juba võrreldud Srebrenica massimõrvaga.

ÜRO nõudis Süüria võimudelt juba esmaspäeval tsiviilisikute ründamise viivitamatut lõpetamist, kuid seda pole Damaskus kuulda võtnud.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael, Tarmo Maiberg

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: