Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Türgi on valmis võitlema Afrini sisenevate Süüria valitsusvägedega

{{1519033320000 | amCalendar}}
Foto: George Ourfalian/AFP/Scanpix

Türgi on valmis võitlema Süüria valitsusvägedega, kui need sisenevad Süüria põhjaosa Afrini enklaavi kurdi vägesid kaitsma, ütles Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu esmaspäeval.

Süüria riigimeedia teatas esmaspäeval, et valitsusmeelsed väed sisenevad pärast kokkulepet piirkonda kontrollivate kurdi omakaitsejõududega "mõne tunni jooksul" enklaavi.

Riiklik uudisteagentuur SANA teatas, et väed saadetakse Afrini "tugevdama" vastasseisus "Türgi agressiooniga" kohalikke jõude. See viitab, et Süüria valitsus ja kurdi rahvakaitseüksused (YPG) on jõudnud kokkuleppele, mille kohaselt valitsusväed aitavad tagasi lüüa Türgi pealetungi enklaavile.

"Kui režiim siseneb Afrini kukutama Kurdistani Töölisparteid (PKK) ja YPG-d, siis ei ole see probleem. Ent kui nad sisenevad Afrini YPG-d kaitsma, siis ei saa meid keegi peatada. See kehtib nii Afrini, Manbiji kui ka Eufrati jõe idakalda kohta," ütles Ammanis viibiv Türgi välisminister.

Türgi alustas 20. jaanuaril Afrinis sõjalist operatsiooni YPG vastu, toetades endale lojaalseid Süüria ülestõusnuid õhurünnakute ja maavägedega. Operatsiooni eesmärk on tõrjuda YPG Afrinist välja ja anda piirkond Süüria ülestõusnute kontrolli alla.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan on ähvardanud laiendada pealetungi Afrinist itta Manbijisse, kus tegutsevad koos Süüria Demokraatlike Jõududega (SDF) ka USA sõdurid. Ühendriigid ja Türgi leppisid reedel omavaheliste suhete normaliseerimise raames kokku hakata Süürias koostööd tegema.

Süüria valitsusväed taandusid kurdide enamusega aladelt 2012. aastal, andes kurdidele vabad käed omavalitsussüsteemi kehtestamiseks. Ametnikud on tunnistanud Damaskuse ja kurdide läbirääkimisi režiimivägede naasmise üle.

Damaskus: Ankara kasutab Astana lepet Süüria okupeerimiseks

Türgi kasutab Astana protsessi oma okupatsiooni jätkamiseks Süürias, ütles Süüria presidendi Bashar al-Assadi nõunik Bouthaina Shaaban esmaspäeval.

"Türgi okupeerib Süüriat, Türgi ei täida Astana kokkuleppeid, vaid kasutab neid oma agressiooni maskeerimiseks," ütles Shaaban Valdai väitlusklubis iga-aastasel Lähis-Ida teemalisel konverentsil.

Assadi nõuniku sõnul takistab Türgi tegevus Venemaa pingutusi Süüria territoriaalse terviklikkuse säilitamiseks. "Türgi sissetung on osa Süüria-vastastest pingutustest ning kahjustab Venemaa püüet kaitsta Süüria territoriaalset terviklikkust," ütles Shabaan.

"Kui peaks tekkima probleeme, eelistab NATO ilmselt toetada Türgit. ÜRO ja ÜRO Julgeolekunõukogu peaksid Türgi okupatsiooni hukka mõistma, kuna see ohustab rahu ja aitab kaasa terroristlikule sõjale Süüria rahva vastu," lisas Shabaan.

Türgis on Afrini pealetungi taunimise eest kinni peetud 786 inimest

Türgi võimud on kinni pidanud 786 inimest, keda süüdistatakse valitsusvägede Süüria põhjaosas jätkuva pealetungi kritiseerimises.

Võimud süüdistavad Afrini operatsiooni kritiseerijaid "terroripropaganda levitamises".

Kinnipeetute seas on kurdi poliitikuid ja arste, kes on hoiatanud võime operatsiooni inimkaotuste eest.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: