Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

YPG: Afrinisse on saabunud sadu Süüria valitsust toetavaid võitlejaid

Süüria valitsust toetavad võitlejad 20. veebruaril Afrinisse saabumas.
Süüria valitsust toetavad võitlejad 20. veebruaril Afrinisse saabumas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Süüria kurdide omakaitsevägi YPG teatas neljapäeval, et Afrini piirkonda rindejoonele on saabunud sadu Süüria valitsust toetavaid võitlejaid, et Türgi relvajõudude ja Ankara toetatud Süüria opositsiooniüksuste pealetungile vastu seista.

"Süüria armeega liitunud rühmitused on Afrinisse tulnud, kuid paraku mitte sellises mahus ja sellise võimekusega, et Türgi okupatsiooni peatada," selgitas YPG kõneisik Nouri Mahmoud Reutersile. "Süüria armee peab täitma oma kohust ehk kaitsma Süüria riigipiire."

Mahmoud kinnitas, et kurdiüksuste kontrolli all olevasse piirkonda pole praegu Süüria valitsusvägesid või institutsioone sisenenud.

Türgi hoiatas kolmapäeval taas kord Süüria valitsusmeelseid üksusi riigi loodeosas asuvasse Afrini piirkonda sisenemise eest. Ankara kinnitusel toob sealsete kurdi üksuste toetamine valitsusjõudude jaoks kaasa tõsised tagajärjed ning nad muutuvad seeläbi Türgi relvajõudude sihtmärkideks.

Türgi alustas 20. jaanuaril Afrinis sõjalist operatsiooni kurdi rahvakaitseüksuste (YPG) vastu, toetades endale lojaalseid Süüria ülestõusnuid õhurünnakute ja maavägedega. Operatsiooni eesmärk on tõrjuda YPG Afrinist välja ja anda piirkond Süüria ülestõusnute kontrolli alla.

Ankara peab YPG-d Türgis ja Põhja-Iraagis tegutseva separatistliku Kurdistani Töölispartei (PKK) haruks ja sellena terrorirühmituseks. Ühendriigid seevastu toetavad Süüria Demokraatlikke Jõude (SDF), milles YPG moodustab peamise lahingjõu, võitluses ISIS-e vastu.

Süüria valitsusväed taandusid kurdide enamusega aladelt 2012. aastal, andes kurdidele vabad käed omavalitsussüsteemi kehtestamiseks. Türgi pealetungi tõttu aga alustasid kurdid ja Damaskus uuesti läbirääkimisi ning sõlmitud kokkuleppe kohaselt hakkasid Süüria valitsust toetavad üksused tagasi Afrinisse liikuma. Damaskus on Türgi operatsiooni hukka mõistnud ja nimetanud seda okupeerimiseks.

Suurem osa kurdide üksuste kontrolli all olevatest piirkondadest asub Süüria kirdeosas. Afrini piirkond on aga loodeosas ning see on ülejäänud kurdide aladest sisuliselt ära lõigatud. Türgi on ähvardanud oma operatsiooni ka laiendada ka teistesse Süüria kurdide piirkondadesse, kuid seal asuvad koos YPG üksustega ka USA sõjaväelased ning see asjaolu on tekitanud tõsiseid pingeid Ankara ja Washingtoni vahel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: