Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mattis kutsus Türgit keskenduma ISIS-e alistamisele

{{1518706980000 | amCalendar}}
Türgi poolt toetatud Süüria opositsioonivõitlejad Afrini piirkonnas.
Türgi poolt toetatud Süüria opositsioonivõitlejad Afrini piirkonnas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA kaitseminister James Mattis kutsus neljapäeval Türgit suunama Süürias oma fookuse tagasi võitlusele äärmusrühmitusega ISIS, püüdes siluda Ankara operatsiooni tõttu Süüria kurdide vastu pingestunud kahe riigi suhteid, teatas Pentagon neljapäeval.

Mattis kohtus kolmapäeva hilisõhtul Brüsselis NATO kaitseministrite kohtumise kõrvalt oma Türgi ametivenna Nurettin Canikliga. Kohtumise algul poseerisid kaitseministrid ajakirjanikele ja Mattis jäi pildile surmtõsise näoga.

Ühendriikide kaitseminister kutsus "pöörama fookuse uuesti ISIS-e alistamise kampaaniale ja vältima terroriorganisatsiooni riismete ümbergrupeerumist,", teatas Pentagon neljapäeval avalduses.

Türgi alustas 20. jaanuaril Afrinis sõjalist operatsiooni kurdi rahvakaitseüksuste (YPG) vastu, toetades endale lojaalseid Süüria ülestõusnuid õhurünnakute ja maavägedega. Operatsiooni eesmärk on tõrjuda YPG Afrinist välja ja anda piirkond Süüria ülestõusnute kontrolli alla.

Ankara peab YPG-d Türgis ja Põhja-Iraagis tegutseva separatistliku Kurdistani Töölispartei (PKK) haruks ja sellena terrorirühmituseks. Ühendriigid seevastu toetavad Süüria Demokraatlikke Jõude (SDF), milles YPG moodustab peamise lahingjõu, võitluses ISIS-e vastu.

Türgi on korduvalt kutsunud USA-d lõpetama koostööd YPG-ga ning ähvardanud laiendada operatsiooni Eufrati jõest itta, kus viibivad koos kurdivõitlejatega ka Ühendriikide sõjaväelased.

"Mattis tunnistas õiguspäraseid ohte, mida kujutavad Türgi julgeolekule terroriorganisatsioonid," teatas Pentagon, lisades, et USA kaitseminister arutas oma Türgi kolleegiga ka "Süüria keerukat julgeolekukeskkonda ning ohtu, mida taas pead tõstev ISIS võib kõigile NATO liitlastele kujutada".

Mattis ja Canikli "leppisid kokku jätkata täies mahus kahe- ja mitmepoolseid kaitsetegevusi ja -konsultatsioone, ja otsida võimalusi kaitsekoostöö tugevdamiseks tulevikus", lisati avalduses.

Erdogan selgitas Tillersonile Türgi seisukohti

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan selgitas neljapäeval üle kolme tunni kestnud kohtumisel USA välisministri Rex Tillersoniga põhjalikult Türgi ootusi Süürias ja Iraagis, aga ka terrorismivastast võitlust.

"Kõnelustel edastati USA välisministrile selgelt Türgi prioriteedid ja ootused kõigis neis küsimustes," ütles presidendile lähedane anonüümsust palunud allikas.

Kohtumine leidis aset Ankaras.

Türgi nõuab, et kurdide väed SDF-i koosseisust välja arvataks

Türgi teatas omakorda neljapäeval, et esitas Washingtonile nõudmise arvata kurdide YPG välja SDF-i koosseisust, vahendas Reuters.

"Me nõudsime, et see suhe lõppeks. Ma pean silmas seda, et lõpetataks igasugune toetus, mida antakse PKK Süüria harule YPG," selgitas Canikli USA kolleegiga kohtumise sisu ajakirjanikele. "Me nõudsime, et struktuur SDF-i koosseisust välja arvataks."

Samuti väitis Canikli, et Mattis oli talle lubanud, et USA on töötamas välja plaane, kuidas relvi, eriti raskerelvastust YPG käest tagasi saada.

Selle väite lükkas USA välisminister Rex Tillerson aga tagasi ja rõhutas, et USA pole YPG-le kunagi mingit raskerelvastust andnud ja seega pole ka midagi tagasi saada.

Tillerson on neljapäeval ja reedel Türgis visiidil ning Afrini operatsioon saab olema kindlasti üheks peamiseks teemaks. Samas pole see ainus küsimus, mis Washingtoni ja Ankara vahel hetkel pingeid tekitab. Muuhulgas tekitavad teravaid erimeelsusi Jeruusalemma staatuse küsimus, muud Lähis-Ida julgeolekut puudutavad teemad ning ka inimõiguste olukord Türgis.

EL kutsus tegema jõupingutusi Süüria konflikti lõpetamiseks

Euroopa Liidu välisministrid väljendasid neljapäeval sügavat muret arengute üle Süürias ja kutsusid tegema ÜRO juhtimisel jõupingutusi konflikti lõpetamiseks.

EL korraldab järgmisel kuul Brüsselis konverentsi Süüria tuleviku üle eesmärgiga mobiliseerida humanitaarabi toimetamist süürlastele nii Süürias kui teistes riikides.

Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian ütles, et ÜRO-juhitavad rahukõnelused peavad algama uuesti nii kiiresti kui võimalik. Ta kutsus tugevdama ÜRO erisaadiku Staffan de Mistura mandaati.

"Meil oli kodusõda ja nüüd on oht suureks regionaalkriisiks," ütles Le Drian ajakirjanikele EL-i välisministrite kohtumisel Sofias.

EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini ütles, et ühendus püüab kasutada oma mõju, toetamaks ÜRO protsessi, mille raames on Genfis korraldatud kaheksa kõnelusvooru. Samas ei ole konflikti kaks osapoolt olnud nõus isegi teineteisega kohtuma.

"Humanitaarolukord on endiselt dramaatiline ja meie eesmärk on mobiliseerida humanitaartoetust süürlastele nii riigi sees kui naaberriikides - eriti Jordaanias, Liibanonis ja Türgis," ütles Mogherini.

Saksa välisminister Sigmar Gabriel märkis, et lisaks hoo andmisele rahuprotsessile tuleb EL-il tagada, et "sõjaline eskalatsioon Süüria põhjaosas peatataks".

Türgi alustas eelmisel kuul Süüria põhjaosas sõjalist operatsiooni kurdivõitlejate vastu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: