Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksamaal läks kurdide meeleavaldusel kähmluseks

Kurdide meeleavaldus Düsseldorfi lennujaamas 11. märtsil.
Kurdide meeleavaldus Düsseldorfi lennujaamas 11. märtsil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Saksamaal Düsseldorfi lennujaamas läksid pühapäeval Türgi Afrini sõjaoperatsiooni vastu meelt avaldanud kurdimeelsed protestijad kähmlema türklaste ja politseinikega, mitu inimest sai viga, ütlesid ametnikud.

Politsei kasutas pipragaasi mõnede protestijate vastu, kes avaldasi meelt Põhja-Süürias Afrinis vältava Türgi sõjaoperatsiooni Oliivioks vastu.

Nädalavahetusel toimus Saksamaal mitu kurdi meeleavaldust, kuid Düsseldorfi lennujaamas puhkes vägivald ning "mitu" inimest sai viga, ütles föderaalpolitsei.

Sotsiaalmeedias avaldatud piltidelt oli näha meeleavaldajaid hoidmas silti, milles öeldi "Afrinist on saamas meie Vietnam - me seljatame fašismi".

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan on ähvardanud "puhastada" kurdi üksused Afrini linnast. Türgi sõdurid ja nendega liidus olevad süüria mässulised on linnast mõne kilomeetri kaugusel.

Erdoğan kritiseeris NATO-t Türgi Afrini kampaania toetamata jätmise eest

Erdoğan kritiseeris pühapäeval NATO-t ja tegi alliansile etteheite, et see ei toetanud Türgi pealetungi Põhja-Süürias.

Türgi käivitas 20. jaanuaril Afrinis sõjaoperatsiooni piirkonda kontrollivate kurdi Rahvakaitseüksuste (YPG) vastu. Türgi ja selle toetatud üksused on Afrini linnast mõne kilomeetri kaugusel.

Ankara peab YPG-d Türgi keskvõimu vastu sõdiva Kurdistani Töölispartei (PKK) haruks ja terroristideks, kuid YPG on ühtlasi USA üks tähtsamaid liitlasi võitluses Süürias tegutseva ISIS-e vastu.

Huvide lahknevus tekitab pingeid ühelt poolt Türgi ja teiselt poolt USA ja NATO Euroopa liikmesriikide vahel.

"Kuule, NATO! Arvestades Süürias toimuvat, millal te tulete ja olete meie kõrval?" küsis Erdoğan Bolu linnas oma toetajatele tehtud avalduses.

"Terrorirühmitused ahistavad meid meie piiril pidevalt... Kahjuks pole senini tulnud ühtegi positiivset sõna või häält," lausus ta.

Pealetungi alguses ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg, et Türgil on õigus end kaitsta. Samas rõhutas ta, et Türgi peab end kaitsma "proportsionaalsel ja kaalutletud moel".

Erdoğan kritiseeris Washingtoni YPG relvastamise eest. Tema väitel on YPG saanud 5000 veokit ja 2000 kaubalennuki jagu relvi.

"Kas see on sõprus? Kas see on NATO ühtsus?" küsis president hiljem peetud kõnes. Ta tõi esile, kuidas Türgi toetas allianssi, kui osales selle operatsioonides Afganistanis ja mujal. "Kas me pole NATO liige?" küsis ta.

Erdoğan ütles varem laupäeval, et pärast Afrini hõivamist laieneb Türgi pealetung teistele YPG kontrollitud piirilinnadele kuni Iraagi piirini.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: