Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA-l on Süürias tekkinud vastasseis nii Venemaa kui ka Türgiga

Foto: Susannah George/AP/Scanpix

USA välisminister Rex Tillerson lootis erimeelsused Türgiga lahendada visiidil Ankarasse, kuid lahendust ei tulnud, samuti on lahendamata USA ja Venemaa konflikt, milles hukkus väidetavalt kuni 300 Vene palgasõdurit. Venemaa kõrval on USA-l vastasseis seoses Süüriaga tekkinud ka Türgiga.

7. veebruaril korraldas USA kolm tundi kestnud õhurünnaku Süüria valitsusvägede toetatud üksuste vastu riigi idaosas. Selles võis hukkuda või vigastada saada 300 Vene palgasõdurit, teatas uudisteagentuur Reuters kolmele allikale viidates.

USA hoiatas Venemaa esindajaid rünnakust, viimased aga eitasid enda kodanike sealviibimist.

Üks hukkunutest on 37-aastane Ruslan, kes kinnitamata andmetel võitles palgasõdureid ühendavas nn Wagneri grupis.

"Kui nad identifitseerisid ta nimesildi järgi, siis peab ta olema hukkunud. Ilmselt lendas ta tükkideks. Kui ta oleks elus, siis ta, kavalpea, oleks proovinud meile helistada," rääkis Ruslani ema Farhanur Gavrilova.

Süürias on Venemaal üks õhuväe- ja teine mereväebaas, mida kasutas ISIS-e vastaseks võitluseks, kuid mitte ainult selleks.

Vene välisministeerium nimetas hukkumisteadet klassikaliseks valeinformatsiooniks.

"Neid ei ole 400, 200, 100 või 10. Esialgse informatsiooni kohaselt võis relvastatud vastasseisus, mille põhjuseid alles uuritakse, hukkuda umbes viis inimest, kes olid arvatavasti Vene kodanikud. Rõhutan, et need ei olnud Vene teenistujad," rääkis ministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova.

Tegemist on tõsiseima USA ja Venemaa vastasseisuga Süürias, mida üritati vältida.

Venemaa kõrval on USA-l vastasseis tekkinud ka Türgiga, kuid seda teise linna, põhja pool asuva Manbiji juures. Türgi tahab USA toetatud kurdid Süüria põhjaosast välja lüüa, kuid Manbijis on ka 2000 USA sõjaväelast.

Välisministrid ei kommenteerinud, kas päästjaks oleks see, kui Manbijsse saadetaks Türgi sõjaväelased kontakti hoidmiseks.

"Oleme Türgile öelnud kogu aeg, et Süüria Demokraatlikele Jõududele tarnitud relvade hulk on piiratud ja missioonipõhine," sõnas USA välisminister Rex Tillerson.

"Alustame Manbijst. Kui Süüria kurdid lahkuvad sealt, saame USA-ga usaldusele põhinevat koostööd teha. Aga Süüria kurdid peavad kohe lahkuma. Selle lubaduse andis meile USA ja jätkame kõnelusi, kuidas seda lubadust hoida.," rääkis Türgi välisminister Mevlüt Cavusoglu.

USA ja Türgi lubasid luua ühise meeskonna, et vältida kokkupõrkeid, kuid Manbij probleem püsib. Tillerson tunnistas, et ei ole täitnud lubadust, et kurdid lahkuvad Süüria põhjaosast pärast ISIS-e võitmist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: