Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Rahva teenrid": Klaasi vastuseis tselluloositehasele ei pruugi olla siiras

Tartu linnapea Urmas Klaasi sel nädalal selgunud seisukoht, et tselluloositehas Tartu lähistele ei sobi, tekitab küsimusi tema siiruse osas, sest kui riik eriplaneeringu kehtestas, oli linnal võimalik vaie esitada, aga seda ei tehtud, räägiti Vikerraadio saates "Rahva teenrid".

Neljapäeval ütles Klaas, et on jõudnud seisukohale, et tselluloositehas Tartu lähistele ei sobi ning läinud kevadel algatatud riigi eriplaneering tuleks katkestada. 

Saatekülaline Urmet Kook ERR-ist märkis, et kui vaadata asja poliitiliselt, siis meenub kunagine debatt Tartu vangla üle, kus toonane linnapea Andrus Ansip seisis rohkem kui 500-kohalise vangla vastu, ehkki plaanide taga oli tema erakonnakaaslasest justiitsminister Märt Rask, ning toimus reformierakondlaste omavaheline võitlus.

"See meenus, sest niipea kui Klaas oli tulnud selle seisukohaga välja, et tselluloositehas üldse ei sobi Tartu lähistele, siis Reformierakonna esimees Hanno Pevkur esines avaldusega, et see on veel Klaasi, mitte Reformierakonna seisukoht. Toimus kogu häältesegmendi katmine nagu toonase vangla puhul. Võib-olla on paralleel kohatu, aga selline võrdlus tekkis," tõdes ta.

Kook lisas, et teiseks tekitab Klaasi käitumise puhul küsimusi see, et kui riik otsustas kehtestada eriplaneeringu, olnuks Tartu linnal võimalik esitada vaie, protestida, et see ei sobi. Ei tehtud aga midagi.

"Nüüd, kui avalikus arvamuses on veelgi enam tõusnud kriitilised hääled, järsku ärgati. Kas siis algul ei võetud projekti piisavalt tõsiselt ja nüüd on hakatud teadvustama või siis tuleneb vastuseis sellest, et nähakse, et võidakse minna avaliku arvamusega vastuollu ja üritatakse selle ree peale hüpata," lausus ta, lisades, et pole ise kindel, kas tehase rajamine Tartu lähistele on kõige õigem mõte, aga poliitikute ajas muutuvad seisukohad tekitavad küsimusi nende siiruse osas.

Saatejuht Taavi Eilat märkis, et Klaasi "avang" on riigikogu valimistele vastu minnes usutavasti üks asi, millega ta kõvasti hääli kogub, ehkki hääli toob ta nagunii ohtralt, sest teatavasti on tartlased tugevad Reformierakonna valijad.

"Arvan, et Klaasi me aasta pärast Tartu linnapeana ei pruugi näha, tema sihib ilmselt Tallinna poole, riigikokku, võib-olla ministritoolile. Tema alustab oma kampaaniat," tõdes Eilat.

Sulev Vedler Eesti Ekspressist ütles, et kui Klaas ka valitsusse pürgib, siis seal peaks ta mingil hetkel arutama ka selle üle, kas tehast teha või mitte, ja siis on ta end pannud lõksu, kuna on kindlalt vastane.

Vedler usub, et rahva häält võetakse kuulda - kui mingile asjale on massiivne vastuseis, siis seda ei tule.

Kuula täispikka saadet "Rahva teenrid" SIIT.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: