Reformierakond jääb kuni Kaja Kallase tulekuni peasekretärita

Tõnis Kõiv Reformierakonna juhatuse koosolekul.
Tõnis Kõiv Reformierakonna juhatuse koosolekul. Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Reformierakonna juhatus vabastab täna partei peasekretäri ametist Tõnis Kõivu, kuid tema koht jääb vabaks aprillini, mil erakonna esimeheks saab Kaja Kallas. Kuigi ametlikult räägitakse, et Kõiv peab ruumi tegema Kallase uuele meeskonnale, viitavad mitmed parteilased omavahelistes vestlustes, et erakonna rahaasjad pole Kõivu ajal olnud korras.

Keda näeb Kaja Kallas Reformierakonna peasekretärina ja oma "parema käena" parteis, pole veel teada. Erakonna peasekretär on oluline inimene nii partei poliitilisel juhtimisel, eriti valimiste aastal kui ka partei peakontori igapäevasel "käigus hoidmisel".

ERR-ile teadaolevalt hakkab seda viimast ülesannet Reformierakonnas esialgu täitma nende parlamendifraktsiooni nõunik-sekretariaadijuhataja Terje Rohi. Ta on omal ajal töötanud ka rahandusminister Siim Kallasse abina ja peaminister Siim Kallase nõunikuna. Reformierakonna üks asutajaid Siim Kallas, Kaja Kallase isa, on praegu oma kodupartei auesimees ja palgal Viimsi vallavanemana. 

Reformierakonna praeguse esimehe Hanno Pevkuri toel peasekretäriks saanud Tõnis Kõivu lahkumine ametist toimub "poolte kokkuleppel", nagu üks partei juhatuse liikmeid ERR-ile ütles. Tema sõnul oli Kõivu lahkumine selge juba pikka aega. "On ju selge, et koos Hanno (Pevkuri) ajaga lõpeb ka Tõnise töö," nentis ta.

ERR-i uudisteportaal avalikustas kolmapäeval, et Reformierakonna juhatus vabastab reedel ametist erakonna peasekretäri Tõnis Kõivu. Erakonna ametis olev esimees Hanno Pevkur väitis siis, et lahkumine on seotud Kaja Kallase asumisega erakonna etteotsa ja oma meeskonna kokkupanekuga.

Miks aga peab Kõivu vabastama enam kui kuu enne seda, kui Kallas 14. aprillil erakonna ettotsa valitakse, sellele vastuolule vastust ei saanudki. Pevkur eitas erakonna seest ERR-i jõudnud väiteid, nagu oleks Kõivu väljavahetamine seotud hoopis tema ametiajal erakonna kehva rahalisse seisu sattumisega.

"Kui vaadata 2017. aastal erakondadele tehtud annetusi, siis vaatamata sellele, et Reformierakond oli opositsioonis, kogus Reformierakond enim annetusi. Erakonna rahaline seis on kontrolli all," kinnitas Pevkur kolmapäeval.

ERR küsis neljapäeval Kõivult, miks erakonna juhatuse poolt kinnitatud 12 kuu eelarve (01.07.2017-30.06.2018) tulude maht on 1,96 miljonit eurot, aga erakonna tegelik kulude maht oli juba ainuüksi eelmise aasta teisel poolaastal ERJK andmetel 2,14 miljonit eurot ehk poole aastaga kulutati rohkem kui aasta eelarve lubanuks.

Kõiv vastas kirjalikult, et juhatuses kinnitatud eelarvet ja ERJK-le esitatud aruannet ei saa üks-ühele võrrelda. Kõivu kinnitusel kajastab eelarve ainult peakontori kulutusi, aga ERJK aruanne sisaldab kõiki kohalikeks valimisteks tehtud kulutusi, sh piirkondi ja kandidaate. Piirkondade kulutustel on Kõivu sõnul kolm põhilist katteallikat - peakontori toetus, annetused ja liikmemaksud. 

"Kui näiteks Viimsi või Tartu piirkond otsustab teha tuhandeid eurosid maksva valimiskampaania ning leiab selleks ka samas mahus annetusi, siis erakonna eelarves see ei kajastu. Küll aga kajastub ERJK-le esitatud kampaaniaaruandes, sest seal peavad kajastuma kõik 2017. aasta valimiskampaanias tehtud kulutused. Kuna 2017 a oktoobris toimusid kohalikud valimised, kus kandideeris kokku 1504 reformierakondlast, kes rohkemal, kes vähemal määral kampaaniat (ehk kulutusi, millele eelnes tavaliselt kulutaja enda annetus) tegid, siis arusaadavalt teeb see kokku liites päris suure summa," teatas peasekretär Kõiv. 

Reformierakonna juhatus koguneb peasekretäri küsimust arutama reedel kell 12.

Reformierakonna kulud ERJK andmetel 2017. II poolaastal versus eelarvesse planeeritud tulud 1.7.2017-30.6.2018 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: