Trumpi sõnul kahetseb ta Sessionsi nimetamist justiitsministriks

USA president Donald Trump ütles kolmapäeval, et ta poleks eales nimetanud Jeff Sessionsit justiitsministriks, kui oleks teadnud, et too taandab end juurdlusest Venemaa väidetava valimistesse sekkumise osas.
"Kuidas sa võtad töö vastu ja siis taandad ennast? Kui ta oleks taandanud end enne ametisse asumist, siis ma oleks öelnud: tänan Jeff, kuid ma ei kavatse sind tööle võtta," lausus Trump usutluses New York Timesile. "See on äärmiselt ebaõiglane -- ning see on pehmelt öeldud -- presidendi suhtes."
Trumpi sõnul tähendas Sessionsi otsus, et Venemaa juurdluse tarvis nimetati eriprokurör.
Sessions taandas end Venemaa-juurdlusest märtsis pärast seda, kui tema sidemed Venemaaga küsimusi tekitasid. Sessions ei rääkinud kahest kohtumisest suursaadikuga, kui senat teda ametissenimetamisega seoses küsitles.
Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) uurimist juhib nüüd eriprokurör Robert Mueller, kes nimetati ametisse mais. Õigusekspertide hinnangul kestab juurdlus vähemalt aasta või isegi mitu. Muelleri nimetas ametisse justiitsministeerium, kui Trump oli vallandanud FBI juhi James Comey.
Trump kritiseeris intervjuus ka FBI peadirektori kohusetäitjat Andrew McCabe'i ja justiitsministri abi, kelle soovitusel ta olevat Comey ametist vabastanud. Trump süüdistas usutluses Comeyt selles, et too üritas kasutada tundlikku materjali selleks, et ametisse jääda.
Muelleri ja tema juhitava juurdluse kohta ütles president muu hulgas, et uurijad ei peaks tegelema Venemaast liiga kaugel olevate asjadega.
USA justiitsminister kavatseb ametisse jääda
USA presidendi Donald Trumpi kriitikatule alla sattunud justiitsminister Jeff Sessions kinnitas neljapäeval, et ei kavatse tagasi astuda.
"Mul on au teenida justiitsministrina. See on suurem kõigest, mida ma enda elus ette kujutanud oleksin," ütles Jeff Sessions pressikonverentsil.
"Ma kavatsen jätkata nii kaua, kui on sobilik," lisas ta.
Trumpi kampaania siseringi liikmed annavad senatis tunnistusi
USA presidendi Donald Trumpi valimiskampaania siseringi liikmed annavad järgmisel nädalal senatis tunnistusi.
Trumpi väimees Jared Kushner annab senati luurekomitees tunnistusi esmaspäeval, ütles tema advokaat Abbe Lowell kolmapäeval.
Lowelli sõnul teeb Kushner vabatahtlikult koostööd kongressi uurimistega. Esmaspäevane küsitlemine korraldatakse ilmselt suletud uste taga.
Donald Trump juunior ja endine kampaaniajuht Paul Manafort aga annavad senati õiguskomitees tunnistusi järgmisel kolmapäeval. Nad kuuluvad tunnistajate hulka, keda komitee on kutsunud tunnistusi andma võimalike välismõjude kohta valimistesse.
Allikas: BNS