Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Ülemkogul: Tuski sõnul tuleb olla valmis kõikideks arenguteks

Foto: AP/Scanpix

Euroopa Liidu valitsusjuhid arutavad neljapäeval algaval kahepäevasel kohtumisel Brüsselis digimajanduse maksustamise, euroala tuleviku, Brexiti, USA tollitariifide ja Venemaa teemasid. Kuluaarides kohtuvad Balti riikide ja Poola liidrid Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga, et täpsustada elektrivõrkude sünkroniseerimise ajakava.

Ülemkogu ametlik osa algab pärastlõunal töösessiooniga, kus arutatakse kaubanduspoliitika, sotsiaalteemade ja Lääne-Balkani tippkohtumise ettevalmistuse üle. Õhtusöögi menüüs on digiteenuste maksustamine, euroala tulevik ja välissuhted, vahendasid ERR-i teleuudised.

Samal ajal kui Euroopa Liidrid arutavad Komisjoni ettepanekut maksustada USA internetihiidude äri Euroopas, peaksid jõustuma president Donald Trumpi allkirjastatud alumiiniumi- ja terasetariifid.

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk märkis liidritele saadetud kutses, et kuigi Euroopa Komisjon peab ameeriklastega kõnelusi selle üle, kuidas vabastada EL terase- ja alumiiniumitariifidest, tuleb olla valmis igasugusteks stsenaariumiteks.

"Meie ühine väljakutse on vältida häireid atlandiülestes suhetes ja reeglitepõhises rahvusvahelises kaubanduses. Panused on väga kõrged," nentis ta.

Ülemkogu eesistuja soovib riigijuhtidega arutada ka seda, kuidas jätkata lahutuskõnelusi Suurbritanniaga nüüd, kus on viimaks saavutatud kokkulepe kodanike õiguste säilimisest pärast Brexitit. Enne seda peaga aga arutama, mida tuleks öelda Salisbury rünnaku kohta.

"Mul ei ole mingit kahtlust, et kõik Euroopa liidrid avaldavad solidaarsust Suurbritanniale. Aga ma teen ettepaneku, et teeme praktilisi järeldusi, mida see tähendab Euroopa Liidule. Minule on selge, et peaksime tulevasi rünnakuid silmas pidades tugevdama oma valmisolekut, sealhulgas tegema koostööd NATO-ga," märkis Tusk.

Mul ei ole mingit kahtlust, et kõik Euroopa liidrid avaldavad solidaarsust Suurbritanniale. Aga ma teen ettepaneku, et teeme praktilisi järeldusi, mida see tähendab Euroopa Liidule. Minule on selge, et peaksime tulevasi rünnakuid silmas pidades tugevdama oma valmisolekut, sealhulgas tegema koostööd NATO-ga.

Õhtusöögil küsib Tusk valitsusjuhtide hinnangut Türgi arengute kohta. Vaevalt soovib keegi isegi kaaluda Ankara soovi liitumiskõnelustega jätkata. Aga rändelepe kohustab liidreid Türgile teiseks osamakseks leidma kolm miljardit eurot. Küsimus on, kui suur osa sellest võetakse Euroopa Liidu eelarvest ja kui palju makstakse otse riigieelarvetest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: