Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kokkuehitatavad postimaja ja kinohoone laienevad kolmandiku jagu

Veebruari keskel postimaja hoone lõplikult omandanud Baltic Horizon Fund kavatseb postimaja ja Coca Cola Plaza hooneid kolmandiku võrra laiendada, hooned passaažiga ühendada ning anda kompleksile uue, ühtse nime. Ehitustöödega loodetakse lõpule jõuda kolme-nelja aasta pärast, mil peaks valmima ka Tallinna peatänava projekt.

Baltic Horizon Fundi juht Tarmo Karotam ütleb, et kuivõrd Tallinna peatänava projekt näeb ette Narva maantee suuresti jalakäijate tänavaks muutmist, keskenduvad nad Rotermanni kvartali esisel ehk postimaja ja kinohoone ees samuti jalakäijatele ruumi andmisele.

"Kui peatänav tõmbab liikluse alla ja suurendab jalakäijate liikumist, siis tahame suhestuda selle piirkonnaga paremini, kui seda täna teinud oleme," ütleb Karotam.

Selleks muutub postimaja ja kino esine ala jalakäijate väljakuks. Kuivõrd praegu on Coca Cola Plaza ees sissesõit maa-alusesse parklasse, siis edaspidi on plaan ühendada kinoalune parkla Rotermanni kvartali aluse parklaga, mille ühine sissesõit jääb Ahtri tänava äärde, kust praegugi Rotermanni alla parkida saab.

"Kino ees on praegu korralik betoonkonstruktsioon, millest tahame lahti saada. Pigem võiks linnaväljak olla sujuv," põhjendab Karotam.

"Kinohoone valmis aastail 1999-2000, sellest ajast pole selle majaga mingit muutust toimunud. Selles piirkonnas polnud siis üldse veel midagi, see oli esimene maja, mis sinna piirkonda tekkis. Rotermanni kvartalit hakati arendama 2004-2005, nüüd on see peaaegu valmis, tekib lõplik tervik. Kui vaatame oma nurka, siis see on kindlasti ajale jalgu jäänud," tunnistab Karotam. "Seal on palju reelinguid, tõkkeid ja konteinereid kahe maja vahel, see vajadus seal midagi teha on lausa karjuv."

Kaks korrust peale

HG Arhitektuuri projekteeritud kavandi järgi ehitab arendaja nii postimaja kui ka Coca Cola Plaza kolmandiku võrra suuremaks. Selle käigus ehitatakse postimajale peale kaks korrust, kuhu tulevad peamiselt bürooruumid, uuendatud spordiklubi, tervisekeskus ja iluteenused. Kino ja postimaja aga ühendatakse galeriiga, mis võimaldab ühest majast teise minna vähemalt kahel, aga võimalik, et lausa kolmel tasandil. Sinna tulevad kohvikud-restoranid ja mõned elustiilipoed.

Kino sissepääs tuleb uuest galeriiosast ning kinomaja praegune esimene korrus rekonstrueeritakse täielikult. Kogu kompleks tehakse ligipääsetavaks kõigist külgedest.

Ehitatav lahendus korraldab ligipääsu nii Rotermanni kvartalisse kui ka vanalinna suunas, et Hobujaama tänavalt saaks vanalinna suunas minna läbi kompleksi ja teistpidi kulgeda läbi maja Narva maantee algusest Rotermanni väljakule.

Kui praegu asub postimaja ja kino vahelisel alal kinnine parkla, siis edaspidi on ehitatav läbipääs inimestele avatud analoogselt Coca Cola Plaza sisetänavaga, kuid turvalisuse huvides jääb see tõenäoliselt avatuks siiski vaid keskuse lahtioleku ajal.

"See vaheehitus on see, millele oleme arhitektuurikonkursi korraldanud, sellega oleme nüüd edasi toimetamas, lahendusega üha detailsemaks minemas," kirjeldab Karotam.

Kogu investeeringu suuruseks kujuneb ilmselt 15-20 miljonit eurot, mis lisandub postimaja ostu 34,4 miljoni eurosele maksumusele.

Keskus saab uue nime

Selleks, et kinohoone ja postimaja ühtsemaks tervikuks siduda, otsitakse ühendhoonele ka uut nime. Seega, edaspidi pole enam postimaja ja Coca Cola Plazat, vaid uue nimega elustiilikeskus. Rotermanni kvartaliga aga jätkatakse tugevas koostöös, ilmselt ka ühiste turunduskampaaniatega.

"Coca Cola Plaza on tuntud nimi, ka kõik soomlased teavad, kus see asub, aga pigem arvan, et kogu keskusele tuleb uus nimi. Täna on nad kaks erinevat maja, arhitektuuriliselt arvan, et nad jäävad oma isiksusega alles, aga kuna tekib ühtne tervikkompleks, siis on vaja ühte terviklikku nime, mis oleks seal ka 10-15 aasta pärast," põhjendab Karotam.

"Pigem oleme soosinud seda, et mõlemad majad pärast ühendamist kardinaalselt ei muutuks, jääks ikkagi alles see perimeeter, oma ajastu nägu. Eks meil ole koos arhitektidega päris palju nuputamist, aga arvan, et oleme leidnud lahenduse."

Siiski ütleb fondijuht, et praegune eskiis on lõpplahendusele üsna lähedane. Võimalik, et muutuvad veel mingid materjalid ja plaanide käigus täpsustub ka lõplik väljanägemine.

Tänavune aasta möödub ettevalmistusteks - lubade ajamiseks, linnaga kooskõlastamiseks. Rentnikega loodetakse eellepinguid tegema hakata järgmisest aastast ning järgmise aasta teises pooles võib alata ehitustegevus, kui kõik plaanipäraselt sujub.

Arhitektid: plaanitav lahendus toob uued liikumissuunad

HG Arhitektide Hanno Grossschmidti ja Tomomi Hayashi sõnul on projekti kõige olulisem linnaruumiline eesmärk avada uusi liikumissuundi jalakäijatele Narva aantee ja Hobujaama ristmikult Rotermanni väljaku ja vanalinna suunas. Selleks muudetaksegi postimaja ja Coca Cola Plaza vaheline seni suletud ala ühendavaks linnaliseks vaheruumiks, mis tekitab lisaks uutele liikumissuundadele kahe hoone vahel sümbioosi ja muudab need üheks tõmbekeskuseks.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: