Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Erdogan: Türgi eesmärk on endiselt EL-i liikmesus

{{1522084620000 | amCalendar}}
Türgi president Recep Tayyip Erdogan.
Türgi president Recep Tayyip Erdogan. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Türgi president Recep Tayyip Erdogan ütles esmaspäeval paar tundi enne tippkohtumist Euroopa Liidu liidritega, et Ankara eesmärk on endiselt saada ühenduse täieõiguslikuks liikmeks.

"EL-i liikmesus on jätkuvalt meie strateegiline eesmärk," ütles Erdogan Istanbuli lennujaamas enne lendu Bulgaaria Varna linna kõnelustele Euroopa Ülemkogu alalise eesistuja Donald Tuski, Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri ja EL-i eesistujariigi Bulgaaria peaministri Boiko Borisoviga.

Türgi president lisas, et Ankara ei luba takistuste seadmist oma õigusele...täieõiguslikule liikmesusele.

"Me absoluutselt ei luba mõnedel ringkondadel - kelle kavatsusi ja eesmärke me läbi ja lõhki teame - sulgeda Türgile lugupeetud, võrdse ja väärilise EL-i liikme väljavaadet," sõnas ta.

EL alustas Türgiga liitumisläbirääkimisi 2005. aasta oktoobris, kuid kõnelustel on praeguseks saavutatud vaid nappi edu. Kolmekümne viiest läbirääkimispeatükist on tänaseks avatud 16 ja suletud vaid üks.

EL lubas 2016. aasta märtsis Türgiga sõlmitud rändeleppes liitumisläbirääkimisi kiirendada.

Erdogan süüdistas EL-i topeltstandardites ja heitis blokile taas ette suutmatust aidata Türgil toime tulla 3,5 miljoni süüria põgenikuga, keda Ankara võõrustab.

"Me kavatseme tuletada neile taas meelde, et Türgi ei salli silmakirjalikkust. Kahjuks ei ole EL näidanud ja ei näita sama siirust ja lojaalsust, mida meie oleme oma kohustuste täitmisel näidanud," lausus ta.

Tusk: EL-i ja Türgi kõnelustel ei saavutatud lahendusi ega kompromisse

Euroopa Liit ja Türgi ei suutnud saavutada esmaspäeval peetud kõnelustel ühtegi konkreetset lahendust või kompromissi, ütles Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk pärast kohtumist Türgi presidendiga Bulgaarias.

"Kui te küsite, kas me jõudsime mõne konkreetse lahenduse või kompromissini, siis vastus on ei," ütles Tusk.

"Mida ma saan öelda, on see, et ma tõstatasin kõik meie mured. Nagu te teate, see oli pikk nimekiri, sealhulgas õigusriik ja ajakirjandusvabadus Türgis, ning Türgi kahepoolsed suhted (EL-i) liikmesriikidega, samuti olukord Süürias," ütles Tusk.

"Tänane meie kohtumine oli pühendatud meie dialoogi jätkamisele ja me leppisime kokku, et me peaksime jätkama meie dialoogi tõesti väga rasketes tingimustes," ütles Tusk ühisel pressikonverentsil Erdoğani ja Junckeriga.

"Minu seisukoht on selge, ainult edusammud neis küsimustes võimaldab meil parandada EL-i ja Türgi suhteid, sealhulgas liitumisprotsessi," lisas ta.

Erdoğan kordas juba varem esmaspäeval öeldut, et Türgi tahab ikka veel EL-iga ühineda. Ta rõhutas, et ei soovi "ebaõiglast kriitikat".

"Me loodame, et oleme jätnud väga raske perioodi Türgi ja EL-i suhetes selja taha," sõnas Erdoğan.

"Me ei taha kõrvalekalduvat või ebaõiglast kriitikat sellistel tundlikel teemadel nagu võitlus terrorismi vastu, me ootame tugevat toetust," lisas ta.

Pooled üritasid kohtumisel otsida viise Euroopa Liidu-Türgi suhete parandamiseks. Teemade seas olid inimõiguste olukord Türgis pärast 2016. aasta riigipöördekatset ning Türgi EL-iga liitumise kõnelused.

Kõnelusi vahendav Bulgaaria peaminister Bojko Borisov ütles varem,et ees seisab väga keeruline kohtumine.

Samas on mõlemad huvitatud julgeoleku- ja majanduskoostöö parandamisest ega soovi kõneluste läbikukkumist.

Kõnelusi varjutasid ka Türgi erimeelsused Kreeka ja Küprosega Vahemere idaosas ja Egeuse merel.

Türgi päevaleht kujutas Merkelit Hitlerina

Erdogani toetav Türgi päevaleht kujutas esmaspäeval Saksa kantslerit Angela Merkelit Hitlerina ja süüdistas teda natsimeelsuses.

Konservatiivset välispoliitikat toetav ajaleht Yeni Akit avaldas esiküljel töödeldud foto Hitleri-vuntside ja muu natsiatribuutikaga Merkelist.

"Tema meelsus teeb meile tõsist muret," kirjutas leht.

Leht ilmus enne Erdogani kohtumist Euroopa Ülemkogu alalise eesistuja Donald Tuski, Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri ja EL-i eesistujariigi Bulgaaria peaministri Bojko Borisoviga.

Ankarat ärritab EL-i reedese tippkohtumise avaldus, milles taunitakse Türgi "ebaseaduslikku tegevust" Kreeka ja Küprose suhtes Vahemere idaosas ja Egeuse merel, ja EL-i liidrite mure kahe Kreeka sõjaväelase kinnihoidmise pärast Türgis.

Yeni Akit süüdistab Merkelit Türgis tagaotsitavate isikute kaitsmises ja vaikimises ajal, kui Saksamaal mošeesid süüdatakse. Samas "muretseb ta Kreeka sõdurite pärast, kes püüdsid meie järele luurata".

"On ärritav, et Merkel teeb oma natsimeelsusega pidevalt Türgi kohta märkusi," kirjutab leht.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: