Kodanikuühendusel ei õnnestunud tselluloositehase rajamiskava vaidlustada

Plaanitava tehase võimalik asukoht Tartu- või Viljandimaal.
Plaanitava tehase võimalik asukoht Tartu- või Viljandimaal. Autor/allikas: Est-For Invest / ERR

Kodanikuühendusel Eesti Metsa Abiks ei õnnestunud saavutada Est-For Investi poolt kavandatava tselluloositehase asjas kohtuvaidluse käivitamist.

Ühendus vaidlustas riigikohtus Tallinna halduskohtu ja Tallinna ringkonnakohtu määrused, millega jäeti ühenduse kaebus menetlusse võtmata, kuid riigikohus ei võtnud määruskaebust arutusele.

Mullu sügisel andis ühendus halduskohtusse esmase õiguskaitse taotluse ja kaebuse, milles soovis ettevõtte Est-For Invest poolt kavandatava tselluloositehase rajamisega seotud haldusaktide tühistamist, kuid kohus ei võtnud seda arutusele.

Halduskohus tagastas MTÜ Eesti Metsa Abiks kaebuse läbivaatamatult ja jättis ühenduse esialgse õiguskaitse taotluse rahuldamata.

Seejärel vaidlustas ühendus halduskohtu otsuse ringkonnakohtus, kuid ka seal jäi kaebus mullu 24. novembril rahuldamata, mistõttu ühendus pöördus riigikohtusse.

MTÜ Eesti Metsa Abiks pöördus kohtusse avaliku huvi kaitseks keskkonnaorganisatsioonina, kuid halduskohus leidis, et MTÜ-l puudub kaebeõigus valitsuse vastava korralduse vaidlustamiseks.

Kohus leidis, et ka MTÜ kaebeõiguse tunnistamisel ei saaks nende kaebust pidada perspektiivikaks, kuna kohus ei näe ilmselget kaalutlusreeglite eiramist valitsuse poolt.

Kohus märkis, et MTÜ kaebus tuleb tervikuna tagastada läbivaatamatult, kuna MTÜ-l puudub kaebeõigus ning osaliselt ei ole vaidluse lahendamine halduskohtu pädevuses.

Kuna kohus tagastas kaebuse, siis ei ole esialgse õiguskaitse kohaldamiseks ka alust.

Kodanikuühendus on seisukohal, et riigi eriplaneeringu algatamisel on kodanikke ebapiisavalt kaasatud ning tehase rajamise protseduur on liikunud edasi kiiremini kui ühiskonnale kaasarääkimisvõimaluse pakkumine.

Ühendus pole rahul nii tselluloositehase riikliku eriplaneeringu algatamise kui keskkonnamõjude hindamisprotsessidega.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: