Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ratas: tselluloositehase uuringutega tuleb edasi minna

Foto: Siim Lõvi /ERR

Peaminister Jüri Ratas ütles, et ehkki Tartu linnavolikogu soovib tselluloositehast puudutava planeeringu lõpetamist, tuleb uuringutega ikkagi edasi minna. Kui kätte jõuab aeg otsustada tehaseplaneeringu kehtestamise üle, peab kohalikega Ratase sõnul siiski arvestama.

Tartu linnavolikogu leidis, et on ilmnenud hulk asjaolusid, miks ei oleks tohtinud tselluloositehase planeerimise tarvis riigi eriplaneeringut algatada. Nüüd oodatakse valitsuselt konkreetset sõnumit, kas eriplaneering lõpetatakse või ei lõpetata. Mida valitsus vastab?

Kõigepealt on see väga tänuväärne, et Tartu volikogu on sellise tõsise rahvakoosoleku heas mõttes teinud. Ma tänan ka kõiki tartlasi, kes on siia oma seisukoha andnud. Hetkel on ka hankeprotsess, et just neid mõjusid hakata hindama, olgu need keskkonnamõjud, olgu need sotsiaalmajanduslikud mõjud, olgu need mõjud metsale. Ja pärast seda tuleb teha otsus, kas lõpetada eriplaneering või minna edasi detailsesse planeerimisprotsessi.

Ehk siis eriplaneeringu ja keskkonnamõjude hindamise peaks ikka ära tegema?

Ma arvan, et uuringud tuleb ära teha ja siis tuleb otsustada.

Teiste seas kirjutas volikogu pöördumisele alla ka teie erakonnakaaslane, volikogu esimees Aadu Must ja paljud Keskerakonna Tartu piirkonna juhtfiguurid olid samal seisukohal. Kas Tartu poliitikutel ei ole erakonnas mõju?

Ma mõistan neid ja kindlasti on mõju kõigil erakonna liikmetel. Ma olen ka seda välja öelnud ka meie fraktsiooni koosolekul, et keegi ei ole ju otsustanud hetkekski, et see tehas tuleb või ei tule. Selleks, et seda otsust teha, on vaja teha ära uuringud.

Tegelikult on Tartu linna poliitikute ja riigi tasandi poliitikute vastasseis selles küsimuses üldine. Ka Reformierakonnal, sotsiaaldemokraatidel, IRL-il, EKRE-l - kõigil on nii, et Tartu piirkonna liikmed ütlevad, et eriplaneering tuleb lõpetada, ja erakondade juhtkonnad ütlevad, et eriplaneeringuga tuleb edasi minna, uuringud ära teha. Kuidas selles Tartu-Tallinna vastasseisus edasi minna, kuidas seda leevendada?

Mina näen, et Tartu ja Tallinn täiustavad teineteist. Minu meelest see vastandumine on selline kunstlikult ülestõstatatud küsimus. Ma kindlasti Eesti vabariigi kodanikuna ja peaministrina soovin, et Tartu ja Tallinn täiustaksid üksteist, olgu see kultuuriajalooliselt, majanduslikult, hariduse, teaduse valdkonnas, mitte ei kaugeneks üksteisest.

Kui 2020. aastal on selle planeeringu kehtestamise või mittekehtestamise otsuse tegemise aeg, siis kui suurt rolli saab mängida kohalike elanike meelsus ja vastuseis?

Väga suurt rolli. Ma arvan, et kogukondade arvamusega arvestamine on hästi oluline.

Aga miks on siis niimoodi, et planeeringu kehtestamisel või mittekehtestamisel on see arvestamine hästi oluline, aga kui otsustada planeeringumenetluse lõpetamise või mittelõpetamise üle, siis see nii oluline ei ole?

Seda ei ole keegi väitnud, et see pole oluline. On väidetud, et tuleb uurida erinevaid valdkondasid ja seda minu meelest tuleb teha.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: ERRi raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: