Tartumaa omavalitsused tahavad tselluloositehase eriplaneeringu lõpetamist

{{1522247460000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Kaheksast Tartumaa vallast seitse toetab Tartu linna avaldust puidurafineerimistehase eriplaneeringu lõpetamise kohta. Ainsana ei liitu avaldusega Elva vald, kes pooldab uuringute läbiviimist.

75 protsenti tartlastest ja tartumaalastest usuvad, et tselluloositehast ei peaks rajama Tartu lähistele Emajõe äärde, selgus kolmapäeval avaldatud Kantar Emori uuringust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sama mõtet kinnitas ka Tartumaa omavalitsuste liidu üldkoosolek, kus kuus omavalitsust otsustasid toetada Tartu linna ja soovivad riigi algatatud eriplaneeringu lõpetamist. Juba varem on avaldusega liitunud Tartu vald.

Ainsana Tartu avaldusega liitumisele "ei" öelnud Elva vald pooldab siiski veel uuringute tegemist.

"Informatsiooni on vähe. Selge see, et selliste väga suurte otsuste tegemisel - see on väga suur otsus nii Tartu maakonna kui ka Eesti mastaabis - peab olema maksimaalne informatsioon laua peal, et teha tõsiselt kaalutletud otsus. Kõige lihtsama näite sellest, et infot on vähe, võib öelda näiteks vaadates meie lugupeetud teadlaste omavahelisi väitlusi sellel teemal. Kahjuks juba teise-kolmanda lause pealt sageli minnakse isiklikuks ja nii edasi. Niisiis ilmselt tõesti on uuringutest puudus," põhjendas Elva vallavolikogu aseesimees Peeter Laasik.

Avaldusega liitunud omavalitsusjuhtide sõnul on küsimus tehase rajamisest laiemgi.

"Me ei olnud täna koos mitte sellepärast, et arutada keemiliste protsesside toimimise, reovee puhastamise efektiivsuse või mingisuguste muude tehniliste, keemiliste, misiganes protsesside üle, vaid küsimuse all on riigi ja kohalike omavalitsuste suhtlemise tasand, kohaliku omavalitsuse autonoomia võimalik riive - kõik see, mis teeb haldusest hea halduse," rääkis Nõo vallavanem, Tartumaa omavalitsuste liidu juht Rain Sangernebo.

"Selle riigi eriplaneeringu algatamine ja kogu selle protsessi juhtimine on kahjuks olnud selline, et ta ei ole kasvatanud kohalike omavalitsuste - nagu me nüüd täna teame - ja keskvalitsuse omavahelist suhtlemist. Sellest on kahju," kommenteeris Tartu linnapea Urmas Klaas.

Peaminister Jüri Ratas on öelnud, et esialgu minnakse eriplaneeringuga siiski edasi ja tehase keskkonnamõjud peavad välja selgitama uuringud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: