Valitsus kinnitas tselluloositehase eriplaneeringu protsessiga jätkamist

{{1522945380000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Valitsus arutas neljapäevasel kabineti nõupidamisel Tartumaa omavalitsuste pöördumisi plaanitava tselluloositehase eriplaneeringu protsessi vastu ning leidis, et protsessiga tuleb jätkata.

Tartu linn taotles märtsis valitsuselt tselluloositehase eriplaneeringu lõpetamist ning kaheksast Tartumaa vallast toetas Tartu linna avaldust seitse.

Riigihalduse minister Jaak Aab edastab lähipäevil pöördumistele põhjalikuma vastuse.

"Kindlasti on omavalitsuste arvamus kaalukas argument. Kindlasti vastas ka keskkonnaministeerium nendele argumentidele omapoolsete vastustega. Põhiline on see, et ka nendes pöördumistes toodud argumendid ei ole uuringutega põhjendatud või tõestatud. Sellepärast pidas vaitsus õigeks uuringute etapp läbi viia, siis saame vastused ja siis on ka argumendid, kas protsessiga minna edasi või mitte," selgitas Aab "Aktuaalsele kaamerale".

Pressiteate vahendusel kordas Aab, et riigi eriplaneering ei tähenda veel tehase ehitamist.

"Ma ei võta seisukohta, kas tehas peab tulema või mitte, aga ma pooldan seda, et valitsus saaks lõppotsuse teha uuringutulemuste põhjal ja need ootavad meid alles ees," ütles ta.

"Ei saa teha ühe käega regionaalpoliitikat ja teise käega emotsioonide ajel seda takistada. Kui ettevõtjatel on plaan investeerida Eesti majandusse ning luua uusi töökohti väljaspool Tallinna, siis me peame seda võimalusel lubama. Rõhutan sõna "võimalusel", sest tehast ei saa rajada looduse arvelt ning lõplik otsus selgub siis, kui plussid ja miinused on kokku liidetud – pidades silmas ka omavalitsuste seisukohti. Seega kõik on veel lahtine," lisas ta.

Aab ei nõustu omavalitsuste väidetega, et eriplaneeringu koostamine pole algatatud õiguspäraselt ning riikliku huvi määratlemisel on tehtud vead.

Rahandusministeerium märkis, et puidurafineerimistehase puhul algatati riigi eriplaneering, sest selle toimimise ja asukoha vastu on suur avalik huvi ning sel võib olla suur keskkonnamõju piirkonnale ja kogu Eesti metsaressursile. Seejuures tuleb tervikpilti vaadata ka metsa väärindamise seisukohast.

Rahandusministeeriumi, keskkonnaministeeriumi ning majandusministeeriumi seisukohtadele tuginedes algatas valitsus mullu Tartu- ja Viljandimaal riigi eriplaneeringu. Selle käigus toimub keskkonnamõju strateegiline hindamine võimaliku puidurafineerimistehase püstitamiseks ja selle toimimiseks vajaliku taristu rajamiseks.

Eriplaneeringu protsess koosneb asukohtade võrdlusest ja sobivas asukohas detailse planeeringulahenduse koostamisest.

Paralleelselt viiakse läbi asjakohased uuringud ja hinnatakse planeeringu elluviimisega kaasnevaid sotsiaalseid, majanduslikke, kultuurilisi ja looduskeskkonnale avalduvaid mõjusid.

Planeeringumenetlus on avalik ning sellesse kaasatakse omavalitsused, huvigrupid ja kohalikud elanikud. Kõik huvitatud osapooled saavad teha ettepanekuid, milliseid lisauuringuid peaks veel läbi viima. Kui uuringute tulemusel selgub, et tehase rajamine pole võimalik, siis ei ole põhjust jätkata ka planeeringu koostamisega.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: