Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Moskvas: uus valitsue moodustamine on toonud Vene eliidis kaasa sisekonflikti

Foto: Yekaterina Shtukina/Russian Government Press Office/TASS/Scanpix

Venemaa uue valitsuse koosseis, mis peab olema määratud pärast presidendivalimised võitnud Vladimir Putini inauguratsiooni, on põhjustanud Venemaa eliidi sisekonflikti. Praeguse peaministri Dmitri Medvedevi tulevik ei näi enam nii kindel kui varem, kuid silmnähtavaid konkurente tal praegu ei ole.

Eelmisel nädalal otsustas kohus vahi alla võtta ja saatis Lefortovo vanglasse Kaliningradi jalgpallistaadionit ehitava Summa Groupi kaasomanikud, vennad Zijavudin ja Magomed Magomedovi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Neid süüdistatakse kahe ja poole miljardi rubla ehk üle 300 miljoni euro riisumises riigieelarvest. Korruptsioon Venemaal kedagi ei hämmasta, aga antud juhul on tegemist tulevase jalgpalli maailmameistrivõistluste staadioniga. See võistlus on Venemaa jaoks tähtis poliitiline üritus.

"Nende vastu võis olla selline pretensioon, et nad püüavad sellise tähtsa riikliku, presidendi, tsaari projektiga midagi endale teenida, varastada jne," kommenteeris poliitiliste tehnoloogiate keskuse asepresident Aleksei Makarkin.

"Paljud Venemaa ärimehed teenivad riigihangetega hiigelsuure varanduse. Tänu firmadele, mis on kuidagi riigiga seotud. Sellepärast on ka äri ja võim omavahel seotud. Ja otsuste langetamise protsess on tegelikult kinnine," ütles poliitilise konjunktuuri keskuse asedirektor Oleg Ignatov.

Zijavudin Magomedovi peetakse asepeaminiser Arkadi Dvorkovitši paremaks sõbraks. Dvorkovitš on aga peaminister Dmitri Medvedevi parem käsi.

Summa Groupi omanike kinnipidamist võib pidada järjekordseks löögiks Dmitri Medvedevi valitsusele. Eelmine hoop oli endise majandusministri Aleksei Uljukajevi kriminaalasi, millega mõisteti minister kaheksaks aastaks vangi. Samasugune otsus võib tulla ka vennad Magomedovidele.

"Isegi kui see ei ole otsene löök Medvedevile, vähendab see tema võimalusi personaliküsimuses just järgmise valitsuse moodustamise eel. See ei tähenda, et Medvedev ei jää peaministriks, ta ongi favoriit. Aga kui ta saab peaministritooli, saab ta palju vähem vabadust personaliküsimuses," arvas Ignatov.

Aga nõrgendatud peaminister võibki olla presidendile kasulik. "Presidendile on ta arusaadav, mugav inimene, keda president tunneb, kes aastal 2011 pani presidendiameti maha, loobus teiseks ametiajaks kandideerimast. Sellepärast ta ongi variant number 1," selgitas Makarkin.

Ametlikult algab uue valitsuse moodustamine pärast valitud presidendi inauguratsiooni, mis toimub 7. mail.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: