Narva lähistelt toodi soost välja kahur

Ida-Virumaa sõjaajaloohuvilised tõid seitsme meetri sügavuselt soost välja kahuri, mis oli sinna uppunud 74 aastat tagasi teise maailmasõja lahingus. Heas korras relva loodetakse pärast puhastamist juba paari kuu pärast huvilistele eksponeerida.

76millimeetrist polgukahurit (1927. a mudel) otsiti arhiiviandmetele tuginedes Narva lähistelt Kõrgesoost enne leidmist kolm aastat. Möödunud nädalavahetusel toodi kahur tuukri abiga pinnale.

"See kahur on 1944. aasta aprillikuus siin soo peal sõdinud ja lahingu käigus uppus ta soosse ära," ütles sõjaajaloo klubi Otsing juhatuse liige Igor Sedunov.

Ajaloohuvilise sõnul oli polgukahur populaarne oma kerge kaalu poolest. "See kahur kaalub umbes 800 kilo. Punavägi kasutaski siin soode peal kaht tüüpi kahurit: 45 mm tankitõrje kahurit ja 76 mm polukahurit. Need olid kerged ja neid sai talvel mööda sood liigutada," ütles Sedunov. Kahuri peal on näha killu- ja kuulijälgi ning näha on sõjaaegse remondi jälgi.

Igor Sedunovi kiidusõnad kuuluvad Eesti muinsuskaitseametile ning Laidoneri muuseumile, kellega koostöös saab klubi Otsing täita oma missiooni sõjaajaloo säilitamisel. "Ma loodan, et seda kahurit hakatakse eksponeerima Ida-Virumaal Sinimägede muuseumis, sest need lahingud, kus seda kahurit kasutatakse, olid selle ümbruses. Kui vastavad ametkonnad pole vastu, siis saame ta siia jätta," sõnas Sedunov.

Sedunovi arvates võib kahuri rahva ette vaatamiseks tuua paari kuu jooksul. "Ta on heas korras. Me puhastame ta õrnalt ära, peseme ära ning värvi säilitamiseks katame ta spetsiaalsete vahenditega ning pooleteist-kahe kuu pärast peaks ta juba muuseumis olema."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: