Aastaid soos seisnud tanki restaureerimine on jõudnud poole peale

Ida-Virumaal restaureeritakse tanki T34/76, mis peaks veel sel aastal saama üheks Sinimägede muuseumi uhkuseks, millega pidupäeval saab sõitugi teha. Reedel viidi tank ära metallitööde angaarist, millega tähistati taastamistöödega poole peale saamist.

Tanke T34 valmistati 1943. aastal 2851. Eestis on säilinud neist üks, mida Teises maailmasõjas kasutati mõlemal pool rindejoont. Tanki hoiti nii hästi, et kui see 2000. aastal üheksa meetri sügavuselt soost üles tõsteti, selgus, et see on sõidukorras, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Pärast aastaid seismist alustati mullu Eesti Sõjamuuseumi toel tanki restaureerimist.

"Tank tuli meile päris heas seisukorras - kuna ta oli mulla all nii pikalt ja õhku seal ei olnud, ta ei olnud läbi roostetanud. Ma ei uskunud, et kümneid aastaid mulla all olnud rauatükk võib nii hästi välja näha," rääkis üks tanki restaureerijatest Maksim Pereskokov.

Sõjaajaloohuviliste sõnul seisab pool tööd raudmasina korda tegemisel veel ees.

"Põhieesmärk on see, et ajalugu säiliks ja me säilitame selle tanki. Tulevikus on planeeritud muuseum Sinimägedesse, kus on suuremad hooned ja kus saab suuremat tehnikat hoida. Me loodame, et see on väga tõsine turismimagnet Ida-Virumaal," sõnas sõja-ajaloolise klubi Otsing juhatuse liige Igor Sedunov.

Töödega tahetakse ühele poole saada sel aastal. Seejärel ei pea tank enam kasutama sõitmiseks treilerit, vaid liigub ise ning saab pidulikel puhkudel sõidutada nii nelja tankisti kui ka koera.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: