Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Streikidega silmitsi seisev Macron asub majanduspoliitikat kaitsma

Prantsusmaa president Emmanuel Macron.
Prantsusmaa president Emmanuel Macron. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Prantsuse raudtee- ja haiglatöötajad, tudengid, pensionärid, advokaadid ja kohtunikud protestivad streikidega president Emmanuel Macroni valitsuse majanduspoliitika ja kavandatavate maksumuudatuste vastu.

Macron annab neljapäeval telekanalile TF1 tunnipikkuse intervjuu ning püüab anda vastust prantslaste muredele, õigustades samas oma majanduspoliitikat ja maksumuudatusi.

Valitsuse strateegia tugineb kiirusele ja lootusele, et protestiaktsioonid vaibuvad. Riikliku raudteekompanii SNCF konkurentsile avamise plaan vallandas aga streigid, mis halvavad rongiliiklust.

Arvamusküsitluste põhjal toetab prantslaste enamus raudteeteenuste muutmist, kuid üha enamad toetavad ka streike, millest on kujunemas Macroni ametiaja seni suurim väljakutse.

Olukorda raskendavad streigid paljudes teistes majandus- ja eluvaldkondades.

Neljapäeval antav usutlus läheb eetrisse lõuna paiku ning viiakse läbi Pariisist kahe tunni kaugusel Berd'huis' ühes põhikoolis.

Intervjuu andmise koht on tavatu. Analüütikute hinnangul üritab Macron sellega heita kõrvale kuvandi Pariisi-kesksest metropoliidist ning leida sidet maapiirkondade valijatega ja pensionäridega. Viimastele tekitavad pahameelt pensionite suurem maksustamine ning piirkiiruse vähendamine külavaheteedel.

"Emmanuel Macron tahab rääkida "tõelisele Prantsusmaale" ning eemalduda kuvandist, et ta on pariislasest noor ja glamuurne "rikaste president"," lausus poliitikaanalüütik Philippe Moreau-Chevrolet.

Macron tahab ka rõhutada, miks tema hinnangul tuleb reformida suure võlakoormaga raudteekompaniid SNCF.

Lisaks majanduspoliitilisele heitlusele kõrgub intervjuu kohal ka välispoliitika, sest Prantsusmaa mõtleb koos USA-ga sõjaliselt karistada Süüria režiimi väidetava keemiarelvarünnaku eest.

Macron teatas mullu mais, et keemiarelva kasutamine Süürias on tema jaoks "punane joon". Macron sõnul usub ta, et laupäeval Doumas toimunud ja päästjate sõnul vähemalt 40 inimest tapnud rünnaku eest vastutab Süüria president Bashar al-Assad.

"Kui Prantsusmaa ei reageeri nüüd, mil tingimused on täidetud, siis kaotame kogu usutavuse," lausus poliitikateadlane Bruno Tertrais Strateegiliste Uuringute Sihtasutusest (FRS).

Arvatakse, et Prantsuse sõjalennukid valmistuvad osalema USA juhitud operatsioonis ning et põhikooli kutsutud kohalikud esitavad selle kohta ka küsimusi.

Macron andis eelmise intervjuu Prantsuse televisioonile detsembris. Lisaks neljapäeval TF1-le antavas usutluses annab ta pühapäeval ka teise.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: