Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohus: tselluloositehase eriplaneering ei riku Tartu õigusi

Tartu raekoda
Tartu raekoda Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Tallinna halduskohus tagastas Tartu linna kaebuse valitsuse korralduse peale, millega otsustati algatada Viljandi ja Tartu maakonnas riigi eriplaneering puidurafineerimistehase ja selle toimimiseks vajaliku taristu kavandamiseks ning eriplaneeringu keskkonnamõju strateegiliseks hindamiseks. Kohtu hinnangul puudub Tartu linnal kaebeõigus ning kaebus on ennatlik.

Tartu linn leidis, et tehase asukoha planeerimiseks on valitud vale planeeringu liik ning sisuline tehase asukoha eelvalik tehti juba enne riigi eriplaneeringu algatamist. Linn leidis, et õigusliku aluseta riigi eriplaneeringu läbiviimine sekkub õigustamatult Tartu linna enesekorraldusõigusesse ja tehase rajamisega kaasneb ilmselgelt oluline negatiivne keskkonnamõju, mis avaldub Tartu linnas.

Valitsus tõi oma seisukohtades välja, et riigi eriplaneeringu algatamine ning koostamine ei riku mingil moel linna õigusi, huve ega keskkonda, kuna selle alusel puidurafineerimistehase rajamist, tingimusi ega asukohta veel ei otsustata.

Kohus leidis, et planeeringu algatamine kaebaja õigusi ei riku. Eriplaneeringu algatamisega ei kaasne tingimata eriplaneeringu kehtestamist ja tehase ehitamist. Tartu linnal on võimalik tulevikus vaidlustada eriplaneeringu kehtestamise otsus, kui planeerimisega nii kaugele jõutakse. Tartu linnal puudub õigus nõuda avalikest huvidest lähtuvalt algatatud eriplaneeringu lõpetamist.

Kohus selgitas: "Käesoleval hetkel ei ole võimalik väita, et riigi eriplaneeringu algatamine viiks vältimatult Tartu linna õiguste rikkumiseni. Seadusest tuleneva kaebeõiguse piirangu eesmärk on vältida olukorda, kus hinnang menetluse lõpptulemusele antakse ebapiisava teabe pinnalt."

Kaebuse tagastamine ei võta õigust pöörduda uuesti kohtusse, kuna selle tagastamisel loetakse, et kaebus ei ole kohtu menetluses olnud.

Tartu linnavalitsus läheb kindlasti vaidlusega edasi

Tartu linn kavatseb Tallinna halduskohtu kolmapäeval avaldatud seisukoha vaidlustada, kinnitas linnasekretär Jüri Mölder. Ta juhtis tähelepanu nüansile, et Tallinnas halduskohus võttis seisukoha selles osas, millal on võimalik juba algatatud eriplaneeringut vaidlustada. "Päris kindlasti ei saa täna öelda seda, et halduskohus oleks öelnud, et eriplaneeringuga on kõik korras," rõhutas ta.

Ringkonnakohtusse minnaksegi vaidlema selle üle, kellel on õigus vaidlustada ja millal on selleks õige aeg. Oluline on ära oodata, kuidas valitsus eriplaneeringu teemaga edasi läheb, aga Mölderi kinnitusel kasutab Tartu linn kõiki võimalusi nii praegu kui edaspidi selle menetluse vaidlustamiseks selles osas, mis linnaesindajate hinnangul pole õigesti toimunud.

Varasemalt on keskkonnaorganisatsioonidena sama korraldust vaidlustanud ka MTÜ Eesti Metsa Abiks ja MTÜ Emajõe Kaitseselts. Mõlemad kaebused on samuti tänaseks tagastatud läbivaatamatult ning üks neist on ka jõustunud.

Kolmapäevase määruse võib vaidlustada Tallinna ringkonnakohtus 15 päeva jooksul.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: